Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sultan Reşat'ın 100 yıllık fotoğrafı

Giriş Tarihi: 24.2.2013

Osmanlı'nın 35. Padişahı olan Reşat'ın, 1910 yılında Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya Kralı 1. Petar'ı karşılarken çekilen fotoğrafları gün ışığına çıktı. Fotoğrafta Sadrazam Mahmut Şevket Paşa ve diğer devlet görevlileri de görülüyor

Osmanlı'nın 35. Padişahı Sultan Mehmet Reşat'ın 1900'lü yılların başında çekilen fotoğrafları ortaya çıktı. Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya Kralı I. Petar, Sadrazam Mahmut Şevket Paşa ve Sultan Reşat'ı bir arada gösteren fotoğraflar geçmişe ışık tutuyor. Rusya'nın en eski gazetelerinden ve 1859'da kurulan Ruskoe Slovo'nun eki olarak yayınlanan İskrı (kıvılcım) adlı bir gazetede yer alan fotoğraflar, Vladimir Kuzmiç Belko adlı bir blogger tarafından internete yüklendi. Rusya'da doktora eğitimi alan Ebubekir Şahin tarihi fotoğrafları ve çalışmasını Rusya gündemi ile Türkçe yayın yapan www.haberrus. com haber portalında paylaştı. II. Abdülhamit'in, İttihatçılar tarafından iktidardan zorla indirilmesinin ardından Padişah olan Sultan Reşat, 1918'e kadar tahtta kaldığı süre boyunca I. ve II. Balkan Savaşları, İtalyanlara karşı Trablusgarp Savaşı ve 1912 Arnavutluk ayaklanması gibi birçok sorunla karşılaştı.

KRAL PETRA'NIN ZİYARETİ

I.Balkan savaşlarından önce Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya Kralı I. Petar, Osmanlı Devleti'yle ittifak anlaşması kurmak için 1910 yılında İstanbul'a geldi. Bu ziyaretin fotoğrafları ise 18 Kasım 1912 tarihli İskrı gazetesinde manşet olarak yer buldu. Gazetenin başlığı "Türkiye ve Balkan Birliği" olarak geçerken, içeriğinde şu satırlar yer aldı: "Nisan 1910 yılında Kral Petar, Balkan Birliği'nin kurucuları Nikola Pasic ve Sırbistan'ın Sofya Elçisi Miroslav Spolaykoviç İstanbul'u ziyaret etti. O zaman Türkiye Balkan Birliğine katılabilirdi ancak, Avusturya ve Almanya gibi bağımsız kalmayı tercih ederek teklifi reddetti. Son olaylar gösterdi ki, zamanında ne kadar büyük bir yanlış adım atılmış." İlk fotoğrafta, Kral I. Petar, Sadrazam Mahmut Şevket Paşa ve Sultan Reşat ve diğer devlet görevlileri bir arada görülüyor. İkinci fotoğrafta ise, Sultan V. Mehmet'in Kral'ı karşılaması ve senfoni orkestrasıyla birlikte karşılama alayının cadde boyunca uzanan görüntüsü yer alıyor. Gazetenin diğer sayfalarında, Balkan Savaşları sırasında Osmanlı'dan alınan toprakları I. Petra'nın ziyaret etmesi görülüyor. Ayrıca savaş bölgelerinden çeşitli fotoğrafların yer aldığı gazetede, öldürülen bir Türk askerinin cesedi görülüyor. 1912-13 yılları arasında devam eden Balkan savaşları sırasında Osmanlı bölgedeki topraklarının büyük kısmını kaybetmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sultan Reşat'ın 100 yıllık fotoğrafı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN