Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın gibi kadınlar, altınları işleyip diplomaları kaptılar

Diyarbakır'da, kendileri de daha önce aynı kursta altın işlemeciliğini öğrenen kadınlar, şimdi başka kadınları yetiştiriyor. Kurslardan mezun olan 58 kadın diplomalarını alarak çoktan işe başladı bile...

Giriş Tarihi: 25.2.2013
Diyarbakır Tanıtma, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'nın, 2009'da istihdama yönelik çalışmalar, kadınların önünü açmaya devam ediyor. Bu projelerde daha önce çırak olarak altın işlemeciğini öğrenen ve her ikisi de 3 çocuk annesi olan Arife Karakuş ile Songül Darakçı, şimdi başka kadınları yetiştirerek onların hayata atılmalarını sağlıyorlar. Sekiz aylık eğitimin ardından maaşlı ve sigortalı işe başlayan Karakuş, "Biz çıraklık yaparken 'Bunlar ne anlar altın işinden, bu erkek işi. Erkek altını yapar, kadında bileğine veya boynuna takar' diyorlardı. Ama bizim yetiştirdiğimiz kursiyerlerden 58'i çeşitli kuyumcularda istihdam edildi. Töre ve namusla anılmak istemiyoruz" diye konuştu.

'DOĞU KADINI OTURMAZ'
Daha önce evde el işi yaparak para kazanmaya çalıştığını anlatan Songül Darakçı ise "Bu projeyle öncelikle kendi ekonomik bağımsızlığımı kazandım ve aile bütçeme katkıda bulunuyorum. Bunu çocuklarımı ihmal etmeden yapıyorum. Önce ben de bu işin erkek işi olduğunu zannederdim. Biraz ürktüm ama daha sonra işi kavrayarak ustalığa geçtim. Önce bakır üzerinde, daha sonra gümüşle ve son olarak da altınla çalışıyoruz. Güneydoğu kadını evinde oturup sadece çocuk büyüten kadın olmamalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın gibi kadınlar, altınları işleyip diplomaları kaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN