Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz hükümlülerinin sergisi

Balyoz davasından hükümlü muvazzaf asker ve emekli subayların parmaklıklar ardında yaptığı yağlı boya tablo, ebru, karakalem, maket ve hat çalışmaları bugün İstanbul'da açılacak bir sergide görücüye çıkacak

Giriş Tarihi: 25.2.2013
Balyoz Davası'ndan hükümlü Türk Silahlı Kuvvetleri'ne mensup muvazzaf asker ve emekli subayların cezaevlerinde yaptıkları resim, ebru ve karakalem eserlerden oluşan sergi bugün İstanbul Kadıköy'deki Caddebostan Kültür Merkezi'nde açılıyor. 25 Şubat-5 Mart tarihleri arasında açık kalacak, 'Özgür Tutsaklarlardan Tutsak Eserler' isimli sergide, 11 hükümlü subayın çalışmaları yer alıyor. Vardiya Biz Platformu'nun girişimiyle açılan sergide 35 resim, 50 ebru ile karakalem çalışmaları ve iki gemi maketi de bulunuyor. Aralarında 'Tutsak tekneler', 'Hasdal'da kahvaltı düşü', 'Kara fırın' gibi tablolarla 'Besmele', 'Semazen', 'Bismillah fora, bismillah vira' gibi ebru çalışmalarının da bulunduğu eserler, aynı zamanda satılacak. Elde edilecek gelir ise ihtiyacı olan hükümlü subuyların dava giderlerinde kullanılacak. Sergiye hükümlü subay ve astsubayların aileleri de katılacak. Birinci Ordu eski Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi ve Vardiya Bizde Platformu sözcüsü Nilgün Doğan, "Tablolara fiyat belirlemesi olmadı. Fakat ziyaretçilerin hassasiyetleriyle bu fiyatlar ortaya çıkacak" diyor.

İLK SERGİ HASDAL'DAYDI
Balyoz hükümlülerinin dışarıdaki ilk sergisi olduğuna dikkat çeken 18 yıl hapse mahkûm Deniz Kurmay Albay Bora Serdar'ın eşi Melek Serdar ise "Eşim iki yıldır hükümlü. İlk sergi Hasdal'da yapıldı. Subaylar sıkıntılarını atlatabilmek için kendilerini bu yolla rehabilite edebiliyorlar. Bu resimleri ziyaretlerde eşleri ve yakınları görünce, sergi fikri ortaya atıldı. Örneğin, 'Hasdal'da kahvaltı düşü', 'Kara fırın', 'Bismillah fora, mismillah vira' gibi resimler özgürlüklerini düşlerine yansıttıkları resimlerden. Tabloların haricinde bazı subaylar çeşitli maketler de yaptı. Bunları da CKM'deki sergide görme fırsatımız olacak. Cezaevinde bol vakitleri var. Bu vakitlerini ancak böyle bir meşguliyetle atabiliyorlar..."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz hükümlülerinin sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN