Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebek bakıcısı kadın komandolar

FBI'da terörle mücadele uzmanı olan Jonathan Gilliam'ın kadın komandolardan oluşturduğu dadılar, bebeğinizin hem altını değiştiriyor, hem de onu tehlikelerden koruyor

Giriş Tarihi: 25.2.2013
Çocuğunuzu arkanıza bakmadan anneanne veya babaannesinden başka kime emanet edersiniz? Eğer çok fazla seçenek yoksa geriye hayattaki en değerli varlığınızı kreşe yazdırmak veya henüz çok küçükse güvenilir bir dadıya emanet etmek kalıyor. Amerika ordusunda eski bir özel tim üyesi ve Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'da terörle mücadele uzmanı olan Jonathan Gilliam, bakıcılardan alınan hizmetin tamamen güvenilir olması için tüm birikimini ortaya koydu ve "komando bakıcılık" sistemini geliştirdi. Çocuğunuzun altını özenle değiştirebileceğinden emin olduğunuz gibi, siz işteyken onu her türlü tehlikeden koruyabilen bir bakıcıya kim hayır diyebilir ki? Kasları güçlü olduğu kadar, pratik zekâlı da olan Gilliam'ın üç ay önce New York ve çevresine hizmet vermek üzere kurduğu Tactical Nanny "Asker Bakıcı" isimli bakıcılık şirketinin ücreti tahmin edebileceğiniz üzere bir hayli pahalı. Haftalık bin 500 dolara (2 bin 700 TL) mal olan bu bakıcılık sisteminin yüzde yüz güvenilir olduğundan şüphe yok. Bu rakam bildiğiniz "sivil bakıcılar" için haftalık ödenen 900 dolardan (bin 620 TL) oldukça fazla. Ancak Gilliam, verdiği hizmete güveniyor. Bakıcılarının insanları korumak ve kriz yönetimi konularında en üst düzeyde eğitimli olduğunun altını çiziyor. Gilliam, "Biz herhangi bir bakıcılık hizmeti vermiyoruz. İşe aldığımız bu kadınlar eski ordu mensupları ve kendilerini çok iyi ispat etmiş durumdalar. Siz bugün çocuğunuzu emanet ediyor olabilirsiniz ama onlar eskiden Amerika onlara geleceğini emanet ediyordu. Onlar doğabilecek herhangi bir trajediyi ön görüp önüne geçebiliyor. Siz de gözünüzün arkada kalmayacağından emin olarak bu ücreti ödüyor olacaksınız" şeklindeki ikna edici konuşmayı yapıyor.

PAHALI AMA GÜVENLİ

New Yorklular da eğer evinde bir 'Lara Croft' istiyorsa, maddi bedelini ödemeli. Keşke Marina ve Kevin Krim çiftinin de böyle bir şansı olsaydı. Gilliam'a "komando bakıcılık hizmeti" veren şirketi kurma fikrini veren, Ekim 2012'de iki çocuğun öldürülmesi olmuş. Ülkeyi şoka sokan trajik olayda, iki yaşındaki Leo ve altı yaşındaki ablası Lucia, New York'taki evlerinin küvetinde bakıcıları tarafından boğazları kesilerek öldürülmüş. Bunalımdaki Dominikli bakıcı Yoselyn Ortega, iki çocuğu öldürdükten sonra kendini öldürme girişiminde bulunmuş. Amerika'yı üzüntüye boğan bu olaydan sonra ebeveynlerin "bakıcı fobisi" yaşadığını belirten Gilliam'ın bu fikri, bakalım tutacak mı? Amerikalı anne Kathleen Histon, pahalı olmasına karşın hizmete göze kapalı "evet" diyeceğini belirterek, "Evinize gelen insanın nasıl biri olduğunu biliyorsunuz. Bu güven duygusunun bedeli olacağını sanmıyorum" diyor. Kalburüstü New Yorklu ebeveynlerin bu teklife sıcak bakmaması için hiçbir neden yok.

TESTTEN GEÇECEKLER
Başta, Usame Bin Ladin'in öldüren ekip olarak bilinen donanma özel timi Navy SEALs olmak üzere, eski ordu mensubu üyelerinde yaygın olarak görülen post travmatik stres bozukluğu, "komando bakıcılık sistemi"ndeki en büyük risk. Pek çok emekli özel tim ve ordu mensubunun aşırı stres nedeniyle psikolojisinin bozulduğu, bu nedenle intihara veya cinayete eğilimli oldukları biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebek bakıcısı kadın komandolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN