Batıda yalancı baharın sonu

Yurdun batı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklarda yarından itibaren 10 dereceye varan düşüşler yaşanacak

Giriş Tarihi: 26.2.2013
Hafta sonundan bu yana yurdun büyük bölümünde yaşanan bahar havası yerini soğuk ve yağışa bırakıyor. Balkanlar üzerinden gelen yeni bir yağış sisteminin etkisine girecek olan Marmara Bölgesi'nde bugün öğle saatlerinde başlacak yağışın ardından yarın, sıcaklıklar 10 derece düşerek mevsim normallerine gerileyecek. Pazartesi günü yurdun batısında 20 dereceye varan sıcaklıkların ölçüldüğünü dile getiren Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahminleri Şube Müdürü Ahmet Uçar, "Yarından itibaren hava sıcaklığı 5-6 dereceye inecek" dedi. Bugün öğle saatlerinde Marmara Bölgesi üzerinden yurda girecek olan yağış sisteminin akşam saatlerinde sıcaklıkları da düşüreceğini kaydeden Uçar, "Yüksek yerlerde ve iç kesimlerde yağmur yerini karla karışık yağmur veya kara bırakabilir. Şehir merkezlerinde kar beklemiyoruz. Marmara, Kuzey Ege, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu'nun kuzeybatısında yağmur ve sağanak şeklinde yağış bekleniyor" dedi. Yurt genelinde perşembe günü tüm bölgelerde yağış beklendiğini bildiren Uçar, yağışların cuma gününden itibaren doğuya kayacağını söyledi. Hafta sonu Türkiye ikinci bir soğuk hava sisteminin etkisi altına girecek ve yağışlar sürecek.

BURASI ESKİDEN HEP EVDİ...
Karın 6 ay yerde kaldığı Tunceli'nin Ovacık ilçesi her yıl olduğu gibi bu yıl da kar esareti yaşıyor. Kar kalınlığı ilçe merkezinde bir buçuk, köylerde 4 metreye yaklaşıyor. Kar nedeniyle evlerin adeta kaybolduğu bölgede vatandaşlar hayvanlarına yem yetiştirmekte de zorlanıyor.

ESKİMO TARZI BALIK AVI
Ardahan'da 80 santimetre buz kalınlığına ulaşan Çıldır Gölü'nde, 'Eskimo usulü' balık avlanıyor. Sıcaklığın eksi 15 dereceye kadar düştüğü gölde balıkçılar buz tabakasını kırarak, ağlarla avlanıyor. Balıkçılar, açtıkları 1 metrekarelik alandan ağı bırakarak gölden uzaklaşıyor. 8 saat sonra ağlar çekiliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batıda yalancı baharın sonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN