Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar nasıl olacak?

'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Giriş Tarihi: 26.2.2013 07:03 Güncelleme Tarihi: 26.2.2013 17:58
Türkiye, bugün kuzeybatı kesimlerinden itibaren lı havanın, yarın akşam saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisine girecek. Soğuk ve yağışlı hava, Cumartesi günü Türkiye'yi terk edecek.

Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin bugün kuzeybatı kesimlerinden itibaren yağışlı havanın, yarın akşam saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisine girmesi bekleniyor. Marmara ve kuzey ege kıyılarında başlayacak yağmur ve sağanak şeklindeki yağışların yarın Marmara, Ege, Göller Yöresi, Karadeniz, İç ve Doğu Anadolu"nun kuzeyinde görülmesi bekleniyor. Yağışların yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve Doğu Karadeniz'in iç kesiminde kar, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur şeklinde olacağı tahmin ediliyor.Perşembe günü Kıyı Ege ile Batı Akdeniz kıyıları dışında tüm yurtta yağış beklenirken, yağışların kıyılar ile Güneydoğu Anadolu yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması öngörülüyor. Soğuk ve yağışlı havanın Cuma günü yurdun doğusunda etkili olduktan sonra Cumartesi günü Türkiye'yi terk edeceği tahmin ediliyor.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının yarın batı bölgelerde, Perşembe günü ise kuzey ve iç kesimlerde hissedilir derecede (4-10 derece) azalması öngörülüyor.

Bu arada meteoroloji yetkilileri, ani sıcaklık düşüşü ile yurdun doğu, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı beklendiğine dikkat çekerken ulaşımda aksamalar gibi risklere karşı dikkatli olunması gerektiğini duyurdu. Meteoroloji ayrıca Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda meydana gelebilecek çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı da vatandaşları uyardı.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve doğu bölgelerde 1 ila 3 derece artacağı, Marmara'da 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Kıyı Ege'de yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR


BUZLANMA VE DON OLAYI İLE SİS UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte iç ve doğu kesimlerde sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KAR ERİMELERİ VE ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesi ve ülke genelinde beklenen hissedilir derecedeki sıcaklık artışı sebebiyle yerde kar örtüsünün olduğu iç bölgelerde yaşanabilecek ani kar erimelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı zamanla çok bulutlu, batısı ile akşam ve gece saatlerinde bölge genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; Çanakkale çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE: Parçalı zamanla çok bulutlu, Kuzey Ege kıyıları ile akşam ve gece saatlerinde İzmir, Aydın, Manisa ve Kütahya çevrelerinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kıyı Ege'de güney yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

AKDENİZ:
Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, gece saatlerinden itibaren bölgenin kuzeybatı kesimlerinin çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ:
Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinde Düzce, gece saatlerinde Zonguldak, Bartın, Bolu ve Düzce çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölge genelinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı bulutlu, sabah ilk saatlerde Samsun çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte bölge genelinde yer yer sis hadisesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü ve artan sıcaklık nedeni ile yaşanabilecek kar erimeleri ve muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte bölge genelinde yer yer sis hadisesi bekleniyor. Yüksek kar örtüsü ve artan sıcaklık nedeni ile yaşanabilecek kar erimeleri ve muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer sis hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN