Türkiye'nin tek gezgin si tekrar taşınıyor

Giriş Tarihi: 26.2.2013 11:23 Güncelleme Tarihi: 26.2.2013 11:38

Çorum'un İskilip ilçesinden, 2004 yılında 'in Edremit ilçesine getirilen 85 yıllık ahşap , yapılan görüşmelerin ardından İskilip'e tekrar götürülmesi için söküldü.

Edremit'in Kadıköy beldesinde antikacılık yapan İshak Olcay tarafından satın alındıktan sonra sökülerek kamyonla getirildiği Edremit'te aslına uygun olarak yeniden yapılan ve aradan geçen yaklaşık 9 yılda İzmir-Çanakkale kara yolunu kullananların ilgisini çeken ahşap , tekrar İskilip'e götürülmesi için söküldü. İskilip Belediyesi ile gerçekleştirilen görüşmelerin ardından ikinci kez yaklaşık 850 kilometre yol gidecek cami, ilçede müze ve ibadethane olarak hizmet verecek.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINİskilip Belediyesi adına Edremit'e gelen imar ve restorasyondan sorumlu Murat Kopkop, 2004 yılında Edremit'e taşınan camiyi tekrar İskilip'e geri kazandırmak için belediye başkanının talimatıyla geldiklerini ve söküm işlemlerine başladıklarını ifade etti.

Kopkop, caminin ilçeye götürülmesinin, bölge halkını sevindireceğini kaydetti.Edremit'in Kadıköy beldesinde antikacılık yapan İshak Olcay, bir gezi kapsamında İskilip'in Kızılcabayır köyündeki 1928 yapımı ahşap caminin söküleceğini öğrenmişti. Yenisinin yapılması nedeniyle sökülmesi ve parçalarının yakacak olarak değerlendirilmesi planlanan yaklaşık 25 tonluk camiyi, Çorum Valiliği, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve il müdürlükleriyle yazışmalarının ardından satın alan Olcay, parçalarına ayırdığı 85 yıllık caminin malzemelerini, 2004 yılının nisan ayında kiraladığı bir kamyonla getirdiği Edremit'te aslına uygun yeniden yapmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin tek gezgin camisi tekrar taşınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN