Cam kız Merve'nin örnek azmi...

Cam kemik hastası Merve, ilk kez 13 yaşında yürüyebildi. Şimdi 22 yaşında ve azmi sayesinde üniversitede okuyor. Cam kemik hastası çocuklar için de bir dernek kurdu

Giriş Tarihi: 27.2.2013
İzmir'de cam kemik hastası olarak dünyaya gelen ve yaşamının büyük bölümünü hastanelerde geçiren, 20'ye yakın ameliyat olan, ayağa ilk kez 13 yaşındayken kalkabilen Merve Güleşçi, gördüğü tedaviler ve azmiyle normal yaşama döndü. Şimdi üniversitede iki bölüm birden okuyan 22 yaşındaki Merve, kendisiyle aynı kaderi paylaşan çocuklara destek olmak için bir de dernek kurdu.

ÇİFT FAKÜLTE OKUYOR
Henüz 11 aylıkken bacağında ilk kırıklar oluşan Merve'nin çocukluk yılları hastanelerde geçti. Kırıklarının düzeltilmesi için bacağına teleskopik çiviler takılan Merve, bugüne kadar 20'ye yakın ameliyat geçirdi. Ayağa kalkmak bir yana kemikleri kırılır diye rüzgârlı havada dışarı çıkmıyor, kazak dahi giyemiyordu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde uzun yıllar ilaç ve fizik tedavisi gördü. Evde yürüyebilmesi için raylı sistem kurulan Merve Güleşçi, 13 yaşında ilk kez yürüyebildi. Kırık riski sürse de tedavisine devam eden ve normal yaşama dönen Merve, şimdi 22 yaşında ve Ege Üniversitesi'nde hem kimya bölümü hem de sağlık işleri yöneticiliği bölümünde okuyor. Yaşamayı ve hayatı çok sevdiğini söyleyen Merve, "Artık otomobil bile kullanabiliyorum. Özel bir rahatsızlığa sahip olduğum için farklıyım ama bu durumun bir insanın uzun ya da kısa olmasından farklı olmadığını düşünüyorum. Hayatım bugüne kadar hep 'dikkat et' sözcüğüyle sınırlı kaldı. Eğer çocuğum olursa ona asla 'dikkat et' demeyeceğim" diye konuşuyor. Kendi hayatını değiştirmekle kalmayıp aynı kaderi paylaşan diğer hastalara da ümit ışığı olan genç kız, bir süre önce annesiyle birlikte Cam Kemik Hastaları Derneği'ni kurdu. Annesinin başkan olduğu dernekte, diğer hastalara destek olmaya çalıştıklarını söyleyen Merve Güleşçi şöyle diyor: "Gördüğüm tedaviler ve ailemin desteğiyle şu an eskisinden çok daha kaliteli bir yaşam sürdürüyorum. Hastalığıma rağmen hiç ümidimi yitirmedim. Şimdi de cam kemik hastası çocuklara umut ışığı olmaya çalışıyorum."

AYNI DURUMDAKİ ÇOCUKLARIN UMUT IŞIĞI OLDU
Merve Güleşçi, kurduğu dernekte annesiyle birlikte cam kemik hastası çocuklara her konuda destek oluyor. Derneğin başkanlığını annesi yürütüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cam kız Merve'nin örnek azmi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN