'Laz Ziya' için sınır ötesi takip başladı

İstanbul'da öldürülen ABD'li turist Sarai Sierra'nın katil zanlısı, Ziya T.'nin bulunması için kurulan ekibin sınırda yaptığı aramalara Suriyeli muhalifler de destek veriyor

Giriş Tarihi: 27.2.2013
İstanbul'da kaybolan ve cesedi Fatih Cankurtaran sahilindeki surların dibinde bulunan ABD'li Sarai Sierra cinayetinin bir numaralı katil zanlısı, "Laz Ziya" lakaplı Ziya T.'nin bulunabilmesi için İstanbul ve Ankara emniyeti bünyesinde oluşturulan özel ekipler, Suriye sınırında iz sürüyor. Ceplerinde Laz Ziya'nın fotoğrafını taşıyan ekipler, Türkiye sınırının iki tarafında da titiz ve gizli bir çalışma yürütüyor. Suriyeli muhalifler de arama çalışmalarına sınırın diğer tarafında destek veriyor. Amerikalı fotoğrafçı Sarai Sierra'nın bir numaralı katil zanlısı olarak aranan "Laz Ziya" lakabı ile tanınan Ziya T.'nin yakalanabilmesi için çalışmalar aralıksız olarak sürdürülüyor. T.'nin yakalanabilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde özel bir ekip oluşturuldu. İstanbul ve Ankara polisinin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar için özel ekipler Hatay'a gitti. Katil zanlısı T., Suriye sınırının iki tarafında da çok titiz ve gizli yürütülen bir çalışma ile aranıyor. Laz Ziya'nın fotoğrafını ceplerinde taşıyan ve sadece güvenebilecekleri kişilere gösteren polis ekipleri, bu çalışmadan kimsenin haberdar olmaması için de özel çaba sarfediyor. İkişerli, üçerli gruplar halinde çalışan özel ekip, özellikle akşam saatlerinde sınıra yakın bölgelerin belli noktalarında, yol kontrolleri de yapıyor. Laz Ziya'nın otobüsle veya özel otomobille Hatay'a, oradan da suriyeye geçebileceği ihtimali üzerine bütün kameralar tek tek incelendi ama bu incelemelerden bir sonuç alınamadı.

PERUK TAKMIŞ OLABİLİR
Tanınmamak için kapüşon veya peruk taktığı tahmin edilen Laz Ziya'nın Esad güçlerine karışmış olma ihtimalini de göz önünde bulunduran polis yetkilileri, Suriye'de muhalifler aracılığıyla da arama yapıyor. Katil zanlısının öldürülmüş olabileceği ihtimali de değerlendiriliyor. Laz Ziya'nın Hatay'a, oradan da Reyhanlı'ya geldiği ihtimalinin kesinleştiği öğrenilirken, akıbetiyle ilgili herhangi bir ipucu bulunamadı. Ziya T.'nin kendini kamufle ederek, bir yardım konvoyuna katıldığı ihtimali de araştırılıyor. Bölgedeki yerel güvenlik güçleri, Suriyeli muhaliflerin bölge komutanlarına da, katil zanlısının resimlerini göstererek araştırmalar yapılıyor. Laz Ziya'nın Suriye'de saklanabileceği muhtemel yerlere de baskınlar yapılarak, aramalar yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Laz Ziya' için sınır ötesi takip başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN