Türkiye'nin en iyi haber sitesi

55. yılında vapur faciası belgeseli

400 kişinin ölümüne yol açan Üsküdar Vapuru faciasının belgeselini çeken üniversite öğrencisi Berk Erözer, filmin galasını yarın, olayın 55'inci yıldönümünde yapacak

Giriş Tarihi: 28.2.2013
Kocaeli'nde 55 yıl önce yaklaşık 400 kişinin ölümüyle sonuçlanan "Üsküdar Vapuru Faciası"nın belgesel filmi çekildi. Doğma büyüme Kocaelili olan yönetmen Berk Erözer, henüz 21 yaşında bir üniversite öğrencisi. Çocukluğundan itibaren Üsküdar Faciası'nın acısını yaşayan insanları dinlediğini söyleyen Erözer, çekim sürecini şöyle anlattı: "Karşılaştığım bir kişinin babasının vapura son anda binmekten vazgeçip kurtulduğunu anlatmasıyla belgeseli çekmeye karar verdim. 55. yılında faciayı yeniden hatırlatacak ve asla unutturmayacak bir belgesel çekmek istedim. 9 ay boyunca 4'ü gemiden sağ kurtulmuş 100 kişiyle konuşarak 61 dakikalık belgeseli hazırladım."

HARÇLIĞIYLA TAMAMLADI

Sponsor olmadığı için filmi harçlığıyla tamamladığını söyleyen Erözer, "Param bitince 1 ay para biriktirip yeniden yola koyuldum. Bu belgesel benim için bir vefa" dedi. Erözer, İzmit Sivil İnisiyatif Kurulu Başkanı Numan Gülşah'ın yardımıyla kazanın pek çok tanığı ile ve kazazedeyle buluştu. Korkunç kazanın ayrıntıları, faciada eşini ve çocuğunu kaybeden ancak kendisi kurtulan Ceyhan Dinçer'in, gemi kaptanının kızının, kamarotunun ve ölen öğrencilerin kimliğini teşhis etmek zorunda kalan Nurettin Başol'un ağzından bir kez daha gün yüzüne çıktı. Hayalinin facianın filmini de çekmek olduğunu belirten Erözer, belgeselin galasının 55. yıl anma gününe denk gelen 1 Mart'ta Kocaeli'nde Wellborn Luxury Hotel'de yapılacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
55. yılında vapur faciası belgeseli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN