Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hayat Ver'ecekler

"Hayat Ver" projesiyle bir araya gelen ünlü isimler, bekleyen ve organ nakli olmuş hastanın hayatla ölüm arasındaki ince çizgide yaşadıklarını aynı karede canlandırdı

Giriş Tarihi: 28.2.2013
Bilinçlendirme Platformu tarafından "Her Bağış, Yeni Bir Hayattır" sloganından yola çıkılarak başlatılan "Hayat Ver" projesi, ünlü isimleri bir araya getirdi. Memorial Sağlık Grubu'nun katkılarıyla gerçekleştirilen "Hayat Ver" projesi kapsamında ünlü isimler, organ nakli bekleyen ve organ nakli olmuş bir hastanın hayat ve ölüm arasındaki ince çizgide yaşadıklarını aynı karede çarpıcı şekilde canlandırıyor.

'10 KAT FAZLA BAĞIŞ LAZIM'
Projenin mimarı olan Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, Türkiye'de organ bağışının istenilen düzeye ulaşmaması ve toplumda yeterli duyarlılığın oluşmamasında bilgi eksikliği ve önyargıların önemli rol oynadığını belirterek, "Organ bağışı konusunda yeterli ve doğru bilginin aktarılması çok önemli. Ülkemizde kadavradan nakillere göre canlıdan canlıya gerçekleştirilen nakil operasyonları daha sık yapılıyor. Organ bağışının az olması bunun en önemli nedeni. Batılı ülkelerle aynı seviyeye gelmek için Türkiye'de bir yılda 2000- 3000 arasında kadavra donör bağışının olması gerekiyor. Bu rakam günümüzde yalnızca 300-400 ile sınırlı. Yani bu şartlar altında 10 kat daha fazla bağışa ihtiyacımız var. Avrupa ülkelerinde organ nakillerinin yüzde 80'i kadavra, yüzde 20'si canlı kaynaklıyken; Türkiye'de ise yeterli organ bağışı olmadığı için nakillerin yüzde 75'i canlı, yüzde 25'si kadavradan yapılıyor" dedi.

FOTOĞRAF VE MESAJLAR...
Polat, Organ Nakli Bilinçlendirme Platformu'nun temel amacının, organ bağışı konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek ve toplumsal duyarlılık yaratarak organ nakli olmak için bekleyen hastaların sağlığına kavuşmasına katkı sağlamak olduğunu da ifade etti. Projeye Ahu Sungur, Aslı Tandoğan, Bengü, Çolpan İlhan, Derya Büyükuncu, Evrim Solmaz, Gökhan Türkmen, Hülya Koçyiğit, İlker İnanoğlu, İsmail Hacıoğlu, Keremcem, Merve Sevi, Murat Başoğlu, Mustafa Ceceli, Naz Elmas, Niran Ünsal, Oya Aydoğan, Rasim Öztekin, Selda Alkor, Sema Keçik, Yeşim Ceren Bozoğlu, Yetkin Dikinciler, Yıldız Kenter, Zeynep Beşerler, Zeyno Günenç gibi isimler fotoğrafları ve mesajları ile destek verdi.

TÜRKİYE'Yİ GEZE CEK

Proje kapsamındaki sergi, 28 Şubat-9 Mart arasında Memorial Ataşehir Hastanesi'nde sergilendikten sonra, 10-18 Mart'ta Buyaka AVM ve 19-25 Mart'ta ise Palladium AVM'de gezilebilecek. Sergi daha sonra İstanbul'da farklı noktalarda ve Türkiye'nin pek çok ilindeorgan bağışına dikkat çekmeye devam edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hayat Ver'ecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN