Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savcı da 'itilmiş cinayet' dedi

Giriş Tarihi: 28.2.2013

ODTÜ'lü hocaların, fizik problemi gibi çözerek "Esin Güneş düşmedi, itildi" dediği davada savcı iki kişi hakkında müebbet istedi. Güneş'in eşi "kasten adam öldürmekten" tutuklandı

Siirt'te , şiddet gördüğü eşine açtığı boşanma davası sürerken, uçurumun dibinde cesedi bulunan ve kazayla düşüp öldüğü iddia edilen öğretmen 25 yaşındaki Esin Güneş davasının dünkü duruşmasında, önemli gelişmeler yaşandı. Siirt Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı dünkü duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı ODTÜ'lü fizik profesörlerinin hazırladığı ve SABAH'ın "Esin Öğretmen Problemi" olarak duyurduğu bilirkişi raporunu da dikkate alarak "Maktul, uçurumdan itilerek yaşamını kaybetmiştir. Sanığa kasten insan öldürmekten ceza verilmeli" dedi. Bu gelişmeyle birlikte, davada iki yıldır tutuksuz yargılanan eşi Güven Güneş dünkü duruşmada tutuklanırken, kocanın 'kankam' dediği diğer sanık Beşir Üzüm için ise yakalama kararı çıkarıldı. Savcı sanıklar için müebbet hapis istedi. Siirt'te şüpheli şekilde uçurumdan düşerek ölen Esin Güneş'in kocası Güven Güneş ve arkadaşı Beşir Üzüm'ün yargılandığı davanın duruşması, dün Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Davada bilirkişi raporlarından yola çıkılarak, Esin Güneş'in uçurumdan bir kuvvet sonucu öldüğü kanıtlanmıştı.

FİZİK BİLİMİYLE ÇÖZÜLDÜ

Mahkemenin tutuklama kararı, Esin öğretmenin uçurumdan itilerek öldüğü raporlarına ve sanığın çelişkili ifadelerine dayanan savcının mütalaasından sonra geldi. Dünkü duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Esin Öğretmen'in o uçurumun kenarına kocası ve onun arkadaşı tarafından planlanarak götürüldüğünü ve kasten insan öldürme suçunun tüm unsurlarıyla oluştuğunu belirtti. ODTÜ'lü fizikçilerin fizik problemi yöntemiyle "bu şekilde düşme ihtimali sıfırdır" sonucuna vardıkları olayın, kaza sonucu gerçekleşmenin hayatın olağan akışına da aykırı olduğunu kaydetti. Duruşmada söz alan Güven Güneş mahkeme heyetini etkileyebilmek için "Oruçtum ve açtım. Çok sıcaktı ve susamıştım. Onun için ne olduğunu tam olarak bilemiyorum" dedi. Güneş, olaydan hemen sonra alınan ifadeleriyle sonraki ifadeleri arasındaki çelişkileri de "oruç olmasına" bağladı. Mahkeme heyeti, sanıklara esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre vererek yargılamayı 13 Mart'a erteledi. Mahkeme'nin 13 Mart'taki duruşmada kararını açıklaması bekleniyor.

ANNE: MUTLUYUZ

Mahkemenin tutuklama kararını değerlendiren Esin Güneş'in annesi Fahriye Işık, "Hiç olmazsa o (Güven Güneş) ellerini kollarını sağlayarak gözümün önünde dolaşmayacak. İnşallah sonrasında da en ağır ceza verilir" diye konuştu. Davayı baştan sona izleyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Sözcüsü Gülsüm Kav da bu davada gelinen aşamadan memnun olduklarını belirtti.

BOŞANMA DAVASI AÇMIŞTI...
Siirt'te özel güvenlikçi Güven Güneş ile öğretmen Esin Güneş 2008'de evlendi. Esin Güneş, ikinci yılında eşinden şiddet görmeye başlaması üzerine boşanma davası açtı. Esin Güneş, 24 Ağustos 2010'da eşi ve taksici Beşir Üzüm ile gittiği 'Kale' olarak bilinen uçurum dibinde ölü olarak bulundu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcı da 'itilmiş cinayet' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN