Ünlüler barış istiyor

Edebiyat, müzik ve medyanın Türkiye'de önde gelen, farklı görüşlerinden isimleri "çözüm süreci"ni Yeni Aktüel için değerlendirdi

Giriş Tarihi: 28.2.2013
Türkiye'nin tanıdığı, farklı kitlelere hitap eden, farklı kitleleri temsil eden isimler onlar. Türkiye'nin önde gelen dergilerinden Yeni Aktüel, son sayısında ülkenin önde gelen isimlerine "çözüm süreci"ne ilişkin umutlarını, önerilerini, beklentilerini sordu. Alınan yanıtlar ve "fikirler" bir görüş beyanından öte, terörü bitirip barış yolunda kararlı adımlarla yürümek için sorumluluk üstlenen aktörlere de yol gösterecek nitelikte.

'Bu bir ırkçılık, bağnazlık sorunudur'
YAŞAR KEMAL (YAZAR)
Süreci ve çözümü destekliyorum. "Bu Bir Çağrıdır" kitabımda yazdıklarımı hatırlatmak isterim: 70 yıldır Kürt kültürüne, diline izin verilseydi, bu iki kültür aynı toprakta geliştikleri için birbirlerini besler, geliştirmezler miydi? Anadolu özgün kültürlerin vatanı olmaz mıydı? Bu bir demokrasi sorunudur, başka bir şey değil. Bu biraz da ırkçılık sorunudur, bir bağnazlık, bugünkü dünyayı anlamama sorunudur.

'Barış istiyoruz'
TÜRKAN ŞORAY (OYUNCU)
Sağduyu, sabır, hoşgörü ile bunu başaracağımıza inanıyorum. Hepimizin duygularının tahammülü kalmadı artık. Barış istiyoruz. Ülkemizde herkes kardeşçe yaşasın, birbirini sevgiyle kucaklasın istiyoruz. Ben bunun olacağına inanıyorum. Bundan sonra kardeş kardeş, çok mutlu bir Türkiye olacağımıza inanıyorum. Ülkemiz insanları mutlu yaşamaya layık insanlardır.

'Tıkanmış birçok yol açılabilir'
MÜGE İPLİKÇİ (YAZAR)
Temel paydamızın insanlık, genç ölümlerini durdurmak ve barış olduğunu unutmamamız gerekiyor. Ülkemiz bu sorunu çözerse demokrasi yolunda önemli bir adım atmış olacak ve yıllarımızı çalmış olan Kürt sorunundan diğer kilitlenmiş sorunlara demokratik çözümler bulmak daha kolay gerçekleşecek. Kürt sorununu çözmüş bir Türkiye bugününe ve yarınına sahip çıkabilen, demokrasisiyle örnek teşkil etmeye aday güçlü bir ülke olacaktır.

'Birlikten yanayım'
CEMALNUR SARGUT (TASAVVUF ARAŞTIRMACISI
Ben daima tevhidden, farklılıkların hoş görülmesinden, birlik ve beraberlikten yanayım.

'İnatla devam ettirmeliyiz'
LALE MANSUR (OYUNCU)
Ümitliyim. Bu süreçte her yerde provokasyon olabilir, buna pabuç bırakmamalıyız. Sonuç alabilmek için bu süreci devam ettirmek gerekiyor. Bu kadar çocuğun ölmesi o kadar büyük saçmalık ki... Bu ülkede asla vatandaşlığa dayalı bir eşitlik olmadı.

'Barış, merhamet inşa etmektir'
EMRAH SERBES (YAZAR-SENARİST)
Barış sürecinde geliştirilecek makul dilin iki tarafı da rencide etmemesi, yaşanan acıları görmezden gelmemesi gerekir. Üstünde yılların tozu olan bir sorunu iki ayda çözemeyeceğimizi unutmamak lazım. Barışı ikna, hoşgörü yoluyla savunmak gerekir. Bu meselenin ekonomiye zararı var o yüzden barışmalıyız diyenlere gelince, bu fikre katılmak mümkün değil. Ekonomik çıkarlar üstüne tesis edilmiş bir barış, gerçek barış değildir. Gerçek barış, karşılıklı anlayış ve merhamet kültürü üstüne inşa edilebilir.

'Hendek değil köprü'
İBRAHİM TATLISES (SANATÇI)
40 yıllık sanat hayatım bu acıları görmek ve yaşamakla geçti. Ne kadar ömrüm kaldı ki? Bırakın da bu gözler barışla süslenmiş ülke görsün Buna şahsım da dahil olmak üzere kim engel olursa olsun, tarih bunu affetmeyecektir. Ve dibi görülmeyen karanlık bir çukura gömecektir. İnsan sevdalısı bir sanatçı olarak özlediğim, barış yolunun önüne hendek değil, köprü kurulmasını görmektir... Silah bırakma meselesi ne bir şahsın, ne de bir partinin meselesidir. Bu mesele ağlayan anaların, babaların, bacıların, Türkiye'nin meselesidir.

'Anadolu'da yaşayan dünyalı insanlarız'
YASEMİN MORİ (MÜZİSYEN)
İnsanların kendilerini tanımlarken milliyetlerine aşırı bir yükleme yapmalarını anlamsız buluyorum. Bizler Anadolu topraklarında yaşayan dünyalı insanlarız. Bütün azınlıkların olduğu gibi burada insani bir yaşam sürmek Kürtlerin de hakkı. Sınırları olmayan bir dünya yaratmak amaç olmalıyken sınırlar ve gruplaşmalar bizi bize bölüyor. Bu topraklarda yaşayan tüm insanlar bu devletin vatandaşı ve bu devlet insanlarına kültürlerinin gerektirdiği gibi yaşama hakkını vermeli.

'Barış özlemi ön planda'
NEDİM GÜRSEL (YAZAR)
Kürt sorunu çözülmesi gereken bir sorundur. Bu süreci de cesurca bir girişim olarak görüyorum. PKK demokratik yapıya sahip değil, şahsen bu sorunun parlamento çerçevesinde çözümlenmesini isterdim ancak öyle olmayacağı anlaşıldı. Yaşananlar şimdiye kadar çok zarar verdi, keşke daha önceden çözülseydi. Eğer bu sorun olmasaydı ekonomi güçlü olacak, acılar çekilmeyecek ve insanlar hayatlarını kaybetmeyeceklerdi. Sürecin desteklenmesinde, barış özleminin ön planda olduğunu düşünüyorum.

'Irkçılık kavramıyla uğraşmayan bir toplum'
HAYKO CEPKİN (MÜZİSYEN)
Her gün televizyonda aynı masallar anlatılırken gördüğüm için belki de, umutsuzum. Mutlak bir barış için uzlaşmacı olunsun yeter. Ama bu sorun olmasaydı, Türkiye gene de başka bir sorunuyla uğraşıyor olurdu. Huzura herkes ihtiyaç duyar. Terör sorununu çözmüş bir Türkiye'yi nasıl hayal ediyorum sorusuna gelecek olursak, ırkçılık kavramıyla uğraşmayan bir toplumun geleceğe yol alması diyebiliriz.

YARIN

Ahmet Ümit:
Umutluyum, umutlu olmak zorundayım.
Hülya Koçyiğit:
Barışın dili empatidir.
Hakan Günday:
Devlet Kürtlerden, PKK Türkiye'den özür dilemelidir.
Ezel Akay:
Hepimiz el atalım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlüler barış istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN