Türkiye'nin en iyi haber sitesi

27 Mayıs'ın İzmir'e savurduğu bir aile

Giriş Tarihi: 1.3.2013

Erzurum'dan İzmir'e darbeyle göç eden ve milliyetçi yönleriyle öne çıkan Kırkpınar ailesi, bir bakkal dükkanından holdingleşmeye gidişin de öyküsünü yazmayı başardı

İzmir'in önemli ailelerinden biri de Kırkpınar ailesi. Aslen Erzurumlu olan aile, 1960 ihtilaliyle Erzurum'u terk edip İzmir'e yerleşiyor. Ailenin lideri konumundaki eski MHP Milletvekili Yusuf Kırkpınar ve kardeşleri Doç. Dr. Hüsmen Kırkpınar ve Kenan Kırkpınar'la İzmir'de ailenin SABAH için bir araya geldiği yemekli toplantı sırasında konuştuk.

"ERMENİ KÖYLERİNE YERLEŞTİK"
Anlatımlarına göre aile, Azerbaycan'ın Gence yöresinden 1839'da Erzurum'a iskan edilmiş. Ana tarafından Bezyan aşiretinden olan Kırkpınar ailesi tarihini Hüsmen Kırkpınar şöyle anlatıyor: "Ailemiz Musul, Kerkük'e kadar kervancılık yaparmış. Hazar Denizi'nden tuz getirip aşağıya satar, aşağıdan da Musul, Kerkük'ten, Halep'ten kumaşlar, çeşitli şeyler alıp yukarıya Orta Anadolu'da bir devri daim yaparlarmış. 1869'da Sultan Abdülmecit, 4 tane köy veriyor. Eski Osmanlı'nın mir sistemi var, bu sistem şenlendirme adı altında geçiyor. Yani amaç, yerleşilen yeri Müslümanlaştırmak ve Türkleştirmek. Bu şekilde ailemiz terk edilen Aşkale'deki 4 Ermeni köyüne yerleşiyor." Aile, 1839'dan İzmir'e göç ettikleri 1960'a kadar hayvancılıkla uğraşmış. Bir yandan da kervancılığa devam edilmiş. Kırkpınar kardeşlerin babaları Ziya Bey, Atatürk döneminde eğitmenliğe başlamış ve 1932'den 1946'ya kadar eğitmenlik yapmış. 1946'da istifa edip, Demokrat Parti'nin kurucuları arasında yer alan baba Kırkpınar, Daimi Encümen Üyesi olarak bir dönem vali vekilliği de yapmış.

BAKKAL DÜKKÂNININ SIRRI

1960'taki 27 Mayıs darbesiyle biraz da can korkusundan apar topar İzmir'e yerleşen ailenin bütün çocukları İzmir'de büyümüş. Ziya Kırkpınar İzmir Salhane'de bir bakkal dükkânı açmış, oğulları Kırkpınar Bakkaliyesi'nin belki de Türkiye'deki ilk hipermarket olduğunu söylüyor: "Çok küçüktü ama aklınıza ne gelirse vardı. Manav bölümü de vardı, ayakkabı da, çivi de, kavurma da, yağ da, pardesü de, kumaş da. Bütün Erzurumlular için bir postane gibiydi bir yandan da. Bizi ticari olarak bu noktaya getiren o bakkal dükkânıdır." Şimdi Kırkpınar Holding'in ilk nüveleri de o bakkal dükkânında atılmış: "Sonra bakkal dükkânını manifaturaya çevirdik ve pek çok yerde şubelerini açtık. Hizmet sektörüne geçişimiz 1980'lerin hemen başında oldu. Şu anda ailenin 20'nin üzerinde şirketi var." Eski MHP milletvekili olan ve emekli olduktan sonra özlük haklarıyla birlikte maaşını da Mehmetçik Vakfı'na bağışlayan Yusuf Kırkpınar; nüfusu 5 bine ulaşan ailenin İzmir'deki üyelerini 1996'dan beri bayramlarda bir araya getiriyor. Ailesini şöye anlatıyor: "Erzurum'la bağımızı hiç koparmadık, oradaki topraklarımızı hiç satmadık. Sülalece milli manevi değerlere bağlı kalan bir yapımız var. "


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
27 Mayıs'ın İzmir'e savurduğu bir aile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN