Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organ bağışında müthiş rekor!

Giriş Tarihi: 1.3.2013 17:56 Güncelleme Tarihi: 1.3.2013 17:56

Antalya Valiliği koordinatörlüğünde Sağlık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen '1 saatte en fazla organ bağışı rekor denemesi' başarılı oldu.

Rekor denemesinde bir saatte 2 bin 56 kişi organlarını bağışladı. Çin'in, 2012'de 1 saat içinde 474 kişiyle elde ettiği rekor 7 dakika içerisinde egale edildi.

Antalya Kepez Arena'da düzenlenen rekor denemesi saat 15.00'de vatandaşların form doldurmasıyla başladı. 128'i şahit, 230 sağlık ekibinin görev yaptığı organizasyonda 40 masada başvurular kabul edildi. Rekor denemesine Türkiye'nin ilk yüz nakli olan Uğur Acar, ilk kol nakli olan Cihan Topal ve yüz nakli olan Turan Çolak da organlarını bağışlayarak destek verdi. Türkiye'nin dördüncü yüz nakli yapılan Turan Çolak, bağışlar sayesinde kendisinin nakil olduğunu söyledi. Organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olmasını isteyen Çolak, "Bir sürü hasta var. Ben bütün organlarımı bağışlıyorum. Herkesin bağışlamasını istiyorum." dedi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, organ bağışı konusunda vatandaşları bilinçlendirmek için böyle bir organizasyon düzenlediklerini ifade etti. Organ nakliyle ilgili Türkiye'nin hasta, hekim ve bu ameliyatları yapacak her türlü altyapıya sahip olduğunu belirten Dinçkan, "Bir tek şey eksik organ. O da duyarlı vatandaşlarımızın bilinçlendirmesiyle aşılacak bir şey. Bu da onlardan bir tanesi. Herkese teşekkür ediyoruz. Hedefimiz belli, 2 binin üzerinde bir bağış bekleniyor. Umarım bu rakam geçilir. Amaç ses getirmek. 2 bin bağış tabi ki yeterli bir sayı değil. Ama burada belli bir sayı, belli oranda bağış alıp konuya dikkat çekmek istiyoruz. Bu organizasyonla bile dikkat çekildi. Birçok kişiye ulaşıldı." diye konuştu.

Organizasyonun sunuculuğunu yapan sanatçılar Tarık Tarcan ve Sümer Ezgü de organlarını bağışladıklarını açıkladı.

Türkiye'de ilklere imza atarak dünyada adının duyulmasını sağlayan Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, rekorun çok önemi olmadığını, asıl önemli olanın buna dikkat çekmek olduğunu ifade etti.

Organizasyonda organlarını başlayarak start veren Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas da Antalya'da önemli bir organizasyona imza atıldığını söyledi. Türkiye'nin canlı nakilde dünya birincisi olduğunu belirten Kafkas, "Canlara can katıyoruz. Ama cenazemizi vermekte zorluk çekiyoruz." ifadesini kullandı. Rekor denemesinde Guinness Türkiye Temsilcisi ve Hakemi Şeyma Subaşı da hazır bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ bağışında müthiş rekor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN