El salladı kurtuldu

Giriş Tarihi: 1.3.2013

24 haftalık bebeğe anomali teşhisi konarak "aldırabilirsiniz" raporu verildi. Anne, ultrasonda bebeğinin el salladığını görünce vazgeçti. Üç cerrahın gözetimiyle bebek sağlıklı olarak doğdu

24 haftalık hamileyken bebeğinde anomali bulunduğunu öğrenen aileye doktorlar "bebeği aldırabilirsiniz" raporu verdi. Bebeğini son kez görmek isteyen anne ultrasona girdi. Aileye el sallayan bebekle ilgili bu ultrason görüntüsü tüm kararları değiştirdi. Bebeği yaşatmak için özel bir plan hazırlandı. Üç cerrah bir arada çalıştı ve Kerem bebek artık sağlıklı. Öğretmen Hacer Esma Demirel 24 haftalıkken kontrollerinde jinekoloğu özel bir sorun saptadı. İncelemeler bebekte anomali bulunduğunu, bu nedenle bebeğin sağlıksız doğabileceğini gösteriyordu. Bu durumda annenin hem bebeğin hem de kendi sağlığını korumak için kürtaj hakkı bulunuyordu. Gözyaşları içindeki anne bu yanıtla yetinmedi internette yaptığı araştırmalar sonucunda Perinatolog Doç. Dr. İbrahim Bildirici'ye ulaştı. Doktorundan bebeğinin detaylı değerlendirmesini istedi. Ultrason sonucunda bebek onlara el sallıyordu. Bütün bu görüntülerden etkilendiler. Bu görüntülerden bebeğin kalbinde anomali olduğu ortaya çıktı. Kalpten çıkan ve akciğere giden büyük damarlar ters gözüküyordu. Onlara el sallayan bu bebeğin kurtarılması gerekiyordu. Riskli Gebelikler Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Bildirici, Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Alpay Çeliker ve Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Özkan bir araya gelerek, bebeği nasıl kurtaracaklarının planını daha anne karnında hazırladılar. Bebek 39'uncu haftaya kadar anne karnında tutulacaktı. Ardından kardiyolog tarafından doğar doğmaz bebeğin kalbine vücudundaki oksijeni yükseltmek amacıyla bir delik açılacak, yoğun bakıma alındıktan sonra da ters çıkan damarlar kalp damar cerrahisi uzmanınca düzeltilecekti.

"MÜCADELE EDİN"
Bebeğin doğumuna kadar tüm planlamalar hekimler tarafından yapıldı. Yaşadığı yoğun stresi üzerinden atmaya çalışan ve bebeğiyle birlikte doğum yaptığı International Hospital'tan 22 Şubat 2013'te taburcu olan Hacer Esma Demirel, 25 Ocak'ta doğan oğluna 'lütuf, ihsan' anlamına gelen 'Kerem' adını koydu. Ölüm tehlikesine karşın oğlunu yaşatma kararı alan Demirel yaşadığı süreci şöyle anlattı: "Bana bebeğimin kalbini iyi bulmadıklarını, bebeğimin anomalisi olabileceğini, gebeliğimin sonlandırılması gerektiğini söylediler. Ancak ben bebeğimin yüzünü merak ediyordum. Erken doğum tehdidi söz konusu olduğundan amniyosentez yaptırmaya cesaret edememiştim. Anormal mi değil mi anlamam için tek çare ultrasondu. Ultrason görüntüsünde oğlum bize el salladı; aynı babasına benziyordu. Onu kurtarmaya karar verdik. Epidural anestezi ile doğurdum. Hayatını kurtardılar. Oğlumun yüzüne bakınca yaşadıklarımıza inanamıyorum. Yüzünü ilk defa ultrasonda görmüştüm, bize el salladı, şimdi ona dokunabiliyorum. Bu anlatılması güç bir mutluluk. Benim gibi zorluklar yaşayan annelere mücadele etmelerini, vazgeçmeyip çok iyi araştırmalarını öneriyorum."

Bebeği yaşatmak için B planı hazırladık
Doç. Dr. İbrahim Bildirici / Acıbadem Sağlık Grubu Riskli Gebelikler Uzmanı: Kerem bebeği 28'inci haftadan 39'uncu haftada doğumuna kadar geçen süreci sıkı şekilde takip ettik. Bizden mevcut durumda ne gibi seçenekleri olduğunu öğrenmek istediler. Biz de bir B planı sunduk. Planımızda bebeği 39'uncu haftaya kadar getirebilmek, kilosunu mümkün olduğunca yüksek tutmak, doğar doğmaz ani ve hızlı müdahaleyi sağlamak vardı. Sonunda 39'uncu haftaya getirmeyi başardık. Bu sürede erken doğum riski söz konusu olduğunda bebeğin akciğerini geliştirecek ilaçlar verdik. Annenin yükselen tansiyonuna karşı önlem aldık. Doğum gerçekleşti, ağırlığı 3 kilo 800 gramdı. Bu kardiyolog ve kalp cerrahı için iyi bir haberdi. Kerem'in kalbine ilk bir saat içinde Prof. Dr. Alpay Çeliker tarafından müdahale edildi. Bebeğin kalbinde kulakçıkların arasındaki bölgeye anjiyo yöntemiyle bir delik açılarak, bebeğin vücudundaki oksijen oranını artırmaya yönelik bir işlem yapıldı. Kerem bebek yoğun bakıma alındı. Kendisini toparladıktan sonra Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Özkan devreye girerek, ters çıkan damarları düzeltme operasyonu yaptı. Şimdi durumu çok iyi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El salladı kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN