Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnşaat vurgununa rekor ceza: 187 yıl

Tuzla'da, lüks villa vaadiyle para topladığı, aynı villayı birden fazla kişiye satıp kaçtığı iddiasıyla 124 yıl hapse çarptırılan Mesut Şimşek'ten sonra babasına da aynı suçtan 63 yıl hapis verildi

Giriş Tarihi: 3.3.2013
İstanbul Tuzla'da, Şifa Mahallesi'nde lüks villa yapmak vaadiyle para toplayıp villaları teslim etmeden ortadan kaybolan ve aynı villayı birden fazla kişiye sattığı iddiasıyla 124 yıl hapis cezasına çarptırılan Mesut Şimşek'in ardından babası Hasan Şimşek de aynı suçtan 63 yıl hapis cezası aldı. Yeni Has İnşaat Şirketi'nin yetkilileri Mesut Şimşek ve Hasan Şimşek ile kardeşi Abdülkadir Şimşek hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan iki ayrı dava açıldı. Mesut Şimşek'e açılan davada 2 yıl önce karar çıktı. 124 yıl hapis ve 758 bin lira cezaya çarptırılan Mesut Şimşek kararını Yargıtay onadı ve zanlı tutuklandı. Ardından da bugüne kadar yakalanamayan baba Hasan Şimşek'e 63 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Aynı şekilde yakalanamayan kardeşi Abdülkadir Şimşek'in dosyası ise yargılanamadığı için ayrıldı. Mahkeme, teslim edilmeyen villayı birden fazla kişiye sattıkları öne sürülen Hasan Şimşek'in yakalandığı anda tutuklanmasına karar verdi.

RANTÇILARA DERS

Mağdurların avukatı Rıdvan Pehlivan, "Mahkeme, 38 mağdurun her birine karşılık yapılan eylemden dolayı 1 yıl 8 ay hapis olmak üzere baba Hasan Şimşek'e de 63 yıl 4 ay hapis cezası vermiştir. Mesut Şimşek'e verilen ceza, Türkiye'de gayrimenkul alanındaki dolandırıcılık hakkında verilen Yargıtay tarafından kesinleşmiş ilk yüksek ceza olup babası Hasan Şimşek'e verilen ceza da ikincidir. Bu cezalar, inşaat sektörü üzerinden kolay şekilde para kazanmak ve rant sağlamak isteyenlere karşı bir ders olmuştur" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaat vurgununa rekor ceza: 187 yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN