Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büşra 18 yaşında ilk adımlarını attı

Giriş Tarihi: 4.3.2013

Başbakan Erdoğan'a okuduğu şiirle herkesi ağlatan SP hastası Büşra, 18 yaşında ilk kez ayaklarının üstünde durdu. Büşra "Başbakanım ben sizin mucizenizim" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) yerleştirme ve kura töreninde okuduğu "Hor görme" adlı şiirle tüm Türkiye'yi duygulandıran Serabral Palsi (SP) hastası Büşra Aydar'ın hayatı o günden sonra tamamen değişti. Okuma yazmayı annesinden öğrenen, ilkokul ve ortaokulu dışarıdan bitiren ve şimdiye kadar 2 yayınlanmış şiir kitabı olan Aydar, Başbakan Erdoğan'a "Tedavim olursa üniversiteyi okuyacağım" diye söz vermişti. Başbakan Erdoğangenç kızı, tedavisi için dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a emanet etmişti.

'İLK ADIMI ATINCA BÜYÜDÜM'
O günden sonra hayatı değişen Büşra yaşadıklarını ilk kez SABAH'a anlattı. "O gün ben ikinci kez doğdum" diye söze başlayan doğuştan SP hastası Büşra'nın, fizik tedavi için daha önce defalarca kez başvurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabalitasyon Merkezi'ne yatışı hemen gerçekleşti. 2012 ağustos ayında tedavisine, "botoks" adı verilen kas gevşetici bir iğne ile başlanan Büşra bu süreci "Ünlülerin yaptırdığı botokstan ben de yaptırdım. Meğer tedavim ünlülerin sırrında gizliymiş" diye gülerek anlattı. 18 yıldır tek başına oturmakta bile zorlanan Büşra, vatani görevini yapan bir fizik tedavi uzmanı ile birlikte rehabilitasyona başladı. Büşra, "Ayaklarımın üstüne basacağıma inanmıyordum. Ama o benden daha çok inanıyordu. Onun inancı bana da şevk verdi." Büşra 3 haftalık yoğun bir fizik tedavi programından sonra ilk kez bantta kendi ayakları üzerinde durdu. Hayatında ilk kez kendi gücü, istemi ve iradesiyle ilk adımını atan Büşra, "O gün benim mucizemdir. İşte ben o gün büyüdüm. Başbakana şiir okuyan kız küçük Büşraydı. Ben artık büyüdüm, hayatta istediklerimi yapabileceğime inanıyorum. Yeni şiirler yazdım. Lise diplomamı aldım. Üniversite sınavına başvurdum. Şimdi tek hayalim Başbakan benim bu halimi görmeye gelsin, kendi mucizesini kendi gözleriyle görsün" dedi.

'HAYALLERİM YARIM KALMASIN'
3 Eylül'de hastaneden taburcu edilen Büşra'nın tedavisi 3 hafta da evde sürdü. Ameliyat olup artık sokaklarda yürüyeceği günün hayalini kuran Büşra'nın hayalleri Bakan Akdağ'ın görevinden ayrılmasıyla sona erdi. TSK'daki doktoru ameliyatı yapmayacağını söyledi ve fizik tedaviye de yoğunluk nedeniyle devam edilemeyeceği bildirildi. "Ben başbakana söz verdim, ilk adımı da attım o tedaviye devam edersem gelecek yıl yürüyerek üniversiteye gidebileceğim. Adeta beni dağın tepesine kadar çıkartıp bir anda uçuruma terk ettiler. Hayallerim yarım kalmasın" diyen Büşra, yeni Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan tedavinin sürmesine destek olması için yardım bekliyor.



BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büşra 18 yaşında ilk adımlarını attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN