Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müslüm Baba'yı kaybettik

By-pass sonrası karaciğer ve böbrek yetmezliği nedeniyle 4 ay yoğun bakımda kalan arabesk müziğin babası Müslüm Gürses dün sabah hayatını kaybetti

Müslüm Gürses dün saat 10.30'da İstanbul Şişli'de yoğun bakımda tutulduğu özel hastanede yaşamını yitirdi. Üzücü haberi veren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Deniz Şener, "Müslüm Baba'yı maalesef kaybettik. Ailesinin, dostlarının, tüm sevenlerinin, Türkiye'nin, hepimizin başı sağ olsun. Zor bir süreçti. Bu sabah saat 08.30 sıralarında fenalaştı. Müdahale ettik. Tansiyonu düştü. Kalp durması gelişti. Yapılan müdahalelere rağmen, maalesef saat 10.30'da kaybettik. Allah sevenlerine sabır versin, başımız sağolsun" dedi. Doktor Şener, vefat haberinin ilk önce eşi Muhterem Nur'a verildiğini de sözlerine ekledi. Ölüm haberinin ardından Gürses'in hayranları hastaneye akın etti. Bir grup Gürses'in ölümünden hastaneyi sorumlu tutarak, hastane yönetimini protesto edip bağırdı. Adı Müslüm olan hayranlarından biri hastaneye gelen sanatçı Hakkı Bulut'a saldırdı. Naaş ambulansa konulacağı sırada güvenlik çemberini yaran fanatikler, "Baba bizi bırakma" diye bağırdı.


CENAZE TÖRENİ BUGÜN

Hastanedeki işlemlerinin ardından Müslüm Gürses'in cenazesi ambulansla Zincirlikuyu Mezarlığı Gasilhanesi'ne gönderildi. Sanatçının sevenleri de ambulansın peşinden bir süre koştu. Gürses için ilk olarak bugün saat 10.00'da Cemal Reşit Rey Konser salonunda bir anma töreni düzenlenecek. Gürses'in cenazesi öğle namazını müteakip Teşvikiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu'daki aile mezarlığında toprağa verilecek.


ÜVEY ANNESİ GÖZYAŞI DÖKTÜ
Müslüm Gürses'in ölümü Ş.urfa'nın Halfet ilçesine bağlı Fıstıközü köyündeki yakınlarını üzdü.Üvey oğlunun ölüm haberini televizyondan öğrenen Emine Akbaş, gözyaşı döktü. Akbaş, "Çok iyi bir insandı. Allah rahmet eylesin" dedi. Öte yandan İbrahim Tatlıses şok bir iddia ortaya atarak Gürses'in bir hafta önce mikrop kaparak öldüğünü ve hastanenin senaryo yazdığını söyledi. Ancak Gürses'in menajeri Nevzat Takmaz bu iddiayı reddeti.

BEN ÖL��MÜ YAŞADIM ASLINDA...
O
, şarkılarındaki yalnızlık, öfke ve ayrılık acısı gibi temalarla dinleyicilerini kendinden geçiriyordu. O sahneye çıktığında fanatik hayran kitlesi, namı diğer Müslümcüler vardı. Arabeskin babasıydı. Sadece şarkıları değil hayatı da acılarla doluydu. Babası annesini öldürmüştü. 25 yaşındayken bir kaza geçirdi. O kazayı " Ben ölümü yaşadım aslında" diye anlatıyordu. 7 Mayıs 1953'te Urfa'nın Halfeti ilçesinin Fıstıközü köyünde dünyaya gelen Gürses'in gerçek adı Müslüm Akbaş'tı. Babası Mehmet Akbaş, çiftçilikle uğraşıyordu ve bağlama çalıyordu. Sesi çok güzeldi. Gürses sesinin güzelliğini babasından almıştı. Gürses, ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken Adana Aile Çay Bahçesi'nde düzenlenen ses yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Ama aile hayatı trajedilerle doluydu. Babası Mehmet Akbaş, eşi Emine Akbaş'ı öldürdüğünü bir televizyon programında "30 yıl önce Adana'da Müslüm Gürses'in annesini öldürdüm. Müslüm bir tek askere giderken cezaevine ziyaretime geldi. O zaman kızdım onu da bıçaklamak istedim. O olaydan beri Müslüm köye gelmiyor, her ay bana 400-500 lira gönderiyor. O buralara gelse dayanamaz, o anda çöker. Pişmanım, insanoğlunun başına her şey gelebilir" diye anlatıyordu. Gürses, şöhretinin ilk yıllarında çıktığı Anadolu turnesi sırasında büyük bir kaza geçirdi. Alın kemiği kırılan sanatçı yaşadıklarını şöyle anlatıyordu: "O kazada şoför öldü. Beni de öldü sanmışlar zaten. Sonra alıp hastaneye götürmüşler. Ben ölümü yaşadım aslında. Bana göre yeniden hayata dönmüş olmam, Allah'ın bir lütfudur. Alın kemiğim un ufak olduğu için en küçük bir darbede ölebilir ya da kör kalabilirim. Ameliyatta alnıma beynimi koruyacak plaka gibi birşey taktılar. O korkunç kazadan sonra koku alma duyumu yitirdim. Hiçbir kokuyu alamıyorum ne yazık ki şimdi. Çok kuvvetli parfümler ispirto kokusu veriyor bana. Ayrıca işitme duyumu da yüzde elli yitirdim. Çok ağır işitirim. Neyse, buna da şükür, yaşıyoruz işte..." Ama mutluluğu da buldu. Hiçbir filmini kaçırmadığı ve büyük bir hayranlık duyduğu sinema oyuncusu Muhterem Nur'la 1982'de çıktığı Malatya turnesi sırasında karşılaşan şarkıcı, 1985'te Nur'la ölüme değin sürecek bir birlikteliğin adımını attı.

HAYRANLARI SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

ARKADAŞINA GÖNDER
Müslüm Baba'yı kaybettik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN