Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitkisel ilaçlara karşı kamu spotu

Paragöz tüccarların bitkisel gıda takviyesi yalanıyla oluşturdukları dolandırıcılık pazarına karşı Sağlık Bakanlığı, ilaç mağduru hastaların gördükleri zararı anlattıkları kamu spotuyla savaş açtı

Giriş Tarihi: 5.3.2013
Bitkisel gıda takviyeli ilaçları Sağlık Bakanlığı yasakladıkça, üretip piyasaya sürenler farklı bir seçenekle pazara sunmayı başardı. 'Gıda takviyesi' adı altında reklamları yapılan, 'Clavis' , '' , '' isimli ürünlerin satışının yapılması için medyada paket programlar yapılması Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bitkisel ürünlerle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmanın haricinde bakanlık, dünden bu yana TV kanallarında kamu spotu yayımlatarak vatandaşları bilinçlendirmeye çalışıyor. Bakanlık ile Türk Kardiyoloji Derneği'nin ortak çalışmasıyla hazırlanan kamu spotunda bitkisel ilaç mağduru üç hasta bu tip ürünlerin kendilerine verdiği zararı anlatıyor. Bugüne kadar 75 internet sitesinden satışların yapıldığını tespit eden bakanlık yetkilileri, söz konusu sitelere karşı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile çalışma kararı aldı.

100 MİLYON DOLARLIK BİR PAZAR

Bakanlık ile birlikte projeyi yürüten TKD Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Aksoy, "Mağdur çok sayıda hasta var. Kalp, beyin hastalarının yüzde 40'ı bu ilaçları kullanıyor. Damar açmaya iyi geldiği iddiasıyla hastaları etkiliyor ve hislerini istismar ediyorlar. 'Çağımızın bütün kronik hastalıklarını ortadan kaldırıyor' yalanıyla kendilerine 100 milyon doların üzerinde bir pazar yaptılar." diye konuştu. Öte yandan ürünlerin mühür altına alınarak satışının engellenmesi için valiliklere, her türlü reklamın acilen durdurulması için de RTÜK'e bildirimde bulunuldu. Ancak söz konusu ürünlerin, uydu kanalları ve internette satışlarına devam ediliyor. Bu ürünlerle ilgili şikâyetler soruşturmayı yürüten savcılığa da iletiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitkisel ilaçlara karşı kamu spotu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN