Evlatları omuzladı

Müslüm Baba sevenlerinin omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı. Camide izdiham çıkınca imam polis çağırdı. Sevenleri cenaze aracına mezarlığa kadar eşlik etti


Yoğun bakımda geçirdiği 4 ayın ardından önceki gün yaşama veda eden sevilen sanatçı Müslüm Gürses dün son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine Gürses'in Türkiye'nin dört bir yanından gelen hayranları da katıldı. Sanatçı, Teşvikiye Camisi'nde düzenlenen cenaze töreninden sonra, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze töreni sırasında büyük izdiham yaşanırken hayranları Gürses'i zaman zaman "Müslüm Baba sen bizim her şeyimizsin" diye sloganlar atarak ve tekbir getirerek uğurladı.

FAZIL SAY'DAN ÇELENK

Cami girişinde de büyük izdiham yaşandı. Grup, Gürses'in tabutuna el sürmek için yarıştı. Tabut musalla taşına konulunca da Gürses fanatikleri, tabutun başından ayrılmak istemedi. İmam da "Müslüm Gürses'e eziyet çektiriyorsunuz" diye anons yaptı. İmam, tabutun başından kimse ayrılmayınca son çare olarak polis çağırdı.
Arabesk müzikle ilgili sözleri polemik yaratan Fazıl Say da cenazeye çelenk gönderdi.
Cenazeye Kültür ve Tuirzm Bakanı Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Orhan Gencebay, Ebru Gündeş, Adnan Şenses, Ferdi Tayfur, Selami Şahin, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Cengiz Kurtoğlu, Ümit Besen gibi isimler katıldı.

TABUTU DEVRİLİYORDU

Camiye giremeyenler cadde üzerinde namaza durdu. Cenaze namazının ardından Müslüm Baba'nın hayranları tabutu omuzladı. Cenaze aracına konulurken izdiham nedeniyle tabut düşme tehlikesi geçirdi. Cenaze törenine siyaset ve sanat dünyasından geniş bir katılım oldu. Katılımcılar duygularını şöyle dile getirdi:

NELER DEDİLER?

Kemal Kılıçdaroğlu: "Müslüm Gürses, toplumumuzun ortak değeriydi. 1970'li yıllarda onu ilk kez Adana'da bir minibüste dinledim. Farklı bir ses ve yorum vardı. Bir halk adamıydı. Mütevazı bir kişiliği vardı.Toplumun her kesimi saygı, sevgi gösterirdi. Mazlumdan, mağdurdan yanaydı. Bütün söylemleri, şarkıları bunun üzerineydi."
Orhan Gencebay: "Çok eski bir dostluğumuz vardı. Saygılı ve kadirşinas bir kardeşimizdi. Allah rahmet etsin, hep kalbimizde yaşayacak."
Ümit Besen: "Yeri dolmaz bir insandı. Şarkı söylerken ağlatır, konuşurken güldürürdü. Çocukla çocuk olur, büyükle büyük gibi konuşurdu. Kimseyi kırmazdı. Yüreği sevgi dolu. Eminim ki şarkılarla hep yaşayacak. Hiçbir zaman maneviyatı eksilmeyecek, ölmeyecek."
Selami Şahin: "Müslüm Gürses, yeri dolmayacak, kalbi çok güzel bir insandı. Erken ayrıldı aramızdan. 40 yıllım dostumdu. Benim çok şarkımı okudu. Onu anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor."

2 SATE VARABİLDİ
Gürses'in naaşının Teşvikiye Camisi'nden Zincirlikuyu Mezarlığı'na gelişi yaklaşık 2 saat sürdü. Bazı hayranları cenaze arabasına yürüyerek eşlik etti. Binlerce hayranı da mezarlığa akın etti. Gürses'in bazı hayranları mezarlığa girişte cenaze aracının üstüne bindi. Gürses'in ailesi, mezarın yakınında bir minibüs içinde bekledi. Gürses'in naaşı geldiğinde eşi Muhterem Nur, elini minibüsün camına koyarak gözyaşı döktü. Gürses, tekbirler eşliğinde defnedildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Evlatları omuzladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN