Havalar nasıl olacak?

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Giriş Tarihi: 5.3.2013 07:07 Güncelleme Tarihi: 5.3.2013 11:24
Türkiye'nin kuzey ve doğusunda görülecek olan yağışların; karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışlar, Doğu Karadeniz ile Hakkari, Bitlis, Şırnak ve Van çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olacak. Hava sıcaklığı ise kuzey, iç ve doğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğusunda görülecek olan yağışların; karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Doğu Karadeniz ile Hakkari, Bitlis, Şırnak ve Van çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması tahmin ediliyor.Hava sıcaklığının Türkiye'nin kuzey, iç ve doğusunda 3 ila 5 derece azalacağı tahmin edilirken, rüzgar, genellikle kuzeyli hafif ara sıra orta kuvvette, Kıyı Ege, Marmara ve Karadeniz kıyılarında kuvvetlice esecek.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin kuzey, iç ve doğusunda 3 ila 5 derece azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR:
Genellikle kuzeyli hafif ara sıra orta kuvvette, Kıyı Ege, Marmara ve Karaniz kıyılarında kuvvetlice (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz ile Hakkari, Bitlis, Şırnak ve Van çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Genellikle az bulutlu, doğusunun parçalı çok bulutlu, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden kuvvetlice (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde iç kesimlerde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; Kıyı Ege'de kuzeyli yönlerden kuvvetlice (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Doğusunun parçalı ve çok bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Doğu Akdeniz'de güneybatı, Antalya Körfezinde kuzeyli yönlerden kuvvetlice (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı doğusunun çok bulutlu, Yozgat, Sivas, Kayseri, Niğde, Nevşehir ve Çankırı çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kıyı kesimlerinde kuzeybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Doğu Karadeniz'de kuvvetli kar yağışları şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kıyı kesimlerinde batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Hakkari, Bitlis, Şırnak ve Van çevrelerinde kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN