Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anlaşma varsa tazminat yok

Giriş Tarihi: 6.3.2013

Yargıtay, anlaşmalı olarak boşandıktan sonra kocasından kendisini aldattığı gerekçesiyle manevi tazminat isteyen kadının açtığı davayı reddetti

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, anlaşmalı boşandıktan sonra boşanma nedeniyle manevi tazminat istenemeyeceğine hükmetti. Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde bir çift anlaşarak boşandı. Ancak kadın, davanın sonuçlanmasının ardından, kocasına evlilik birliğinde sadakat yükümlülüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle manevi tazminat davası açtı. Sarıgöl Asliye Ceza Mahkemesi, davayı kabul ederek, aldatan kocanın boşandığı karısına tazminat ödemesine hükmetti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle bozdu.

'İHTİLAF ZATEN ÇÖZÜLMÜŞ'
Daire'nin kararında, tarafların boşanmalarına, anlaşmaları üzerine, Türk Medeni Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince karar verildiği ve boşanma kararının kesinleştiği hatırlatıldı. Boşanma kararı tarafların anlaşmasına dayandığına göre, davacının boşanmadan sonra boşanma sebebiyle artık manevi tazminat talep etmesinin mümkün olmadığının vurgulandığı kararda, "Çünkü böyle bir durumda tarafların boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin aralarındaki ihtilafı nihai olarak çözdükleri ve ilişkilerini tasfiye ettikleri kabul edilir. Bu itibarla anlaşmalı boşanmadan sonra artık boşanma sebebiyle tazminat istenemez. Bu bakımdan dava reddedilmelidir" denildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anlaşma varsa tazminat yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN