Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kâbusları bitirmek için 'hayra yorun'

Travmatik olaylar fiziksel rahatsızlık ve stres kâbusu tetikliyor. Uzmanlar, "Rüyanın içeriğini yeniden yorumlayıp olumluya çevirin ve yüzleşin" diyor

Giriş Tarihi: 6.3.2013
Uzun ve deliksiz bir uykunun düşmanı kâbuslarla vedalaşmak o kadar da zor değil. Psikologlara göre, kronikleşmiş kâbuslardan basit yöntemlerle kurtulmak mümkün. Frankfurt Goethe Üniversitesi'nden Psikolog Charlotte Wesslau, hastalarına 'kâbuslarının hikâyesini yeniden yazmayı' öğrettiklerini söylüyor. Almanya'da halkın yüzde beşi düzenli olarak kâbus görmekten şikâyetçi. Uzmanlara göre, travmatik olaylar, fiziksel rahatsızlık ya da aşırı stres kâbuslara neden olabiliyor.

YÜK OLMAKTAN ÇIKSIN

Frankfurt Üniversitesi uzmanları şu günlerde iki tedavi yöntemini içeren bir terapi üzerinde çalışıyor: Yüzleşme ve yeniden yorumlama. Psikolog Wesslau, bu tedavide "Rüyanın olumsuz içeriğinin, olumlu şekilde yeniden yorumlandığına" dikkat çekiyor. Uzman, bu kişilerin kâbus hik��yelerini zihinlerinde yeniden yazıp yorumlaması ve kendileri için ruhsal bir yük olmaktan çıkarması gerektiğini kaydediyor. Olumlu yorumlanmış hikâye her gün zihinde canlandırılıyor ve böylece kâbusta görülen olayla ilgili yeni bir hafıza oluşturulmuş oluyor. Tedaviye katılan 40 kişi şu ana kadar başarılı sonuçlar elde etmiş. Konuyu uzmanlarına sorduk. Prof. Dr. Hikmet Yılmaz (Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bilim Dalı): Rüyaları bir "dilek gerçekleşmesi" olarak gördüğümüzde, kâbuslar gibi hatırlanması kolay kişiye rahatsızlık veren kötü rüyaları semboller üzerinden olumlayarak, İslami terminoloji ile söylemek gerekirse "hayırlara yorarsak" kişi bundan olumlu etkilenmekte ve kâbusun gündelik yaşama sarkan olumsuz etkilerini yaşamamaktadır.

TEDAVİ ŞART
Doç. Dr. Serdar Dağ (Nörolog):
Uykuda sık kâbus görmek ve hareket etmek bir uyku bozukluğudur. Gündüz yaşanan stres, depresyon, takıntının kontrolden çıkması gibi sinirsel rahatsızlıklar ve diğer bazı sistemik hastalıklar uyku bozukluğu yapar. Uykunun belli siklusları vardır. Bu siklusları tam yaşayamayan kişilerde uyku bozukluğu oluşur. Eğer uyku bozukluğuna sebep olan etkenler, olumlu terapiler ile düzeliyorsa zaten ileri tedaviye gerek yok fakat kâbuslar her akşam devam ediyorsa medikal tedavi şarttır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kâbusları bitirmek için 'hayra yorun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN