Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çınar onlardan soruluyor: Arzu ailesi

Arzular 60 yıl Diyarbakır'ın Çınar Belediyesi'ni yönetti. Son seçimlerde aile iki aday gösterince başkanlığı kaptıran Arzular; 250 yıl önce Bingöl'den göç etmiş. Aile çiftçilik ve inşaat işiyle uğraşıyor

Giriş Tarihi: 7.3.2013
Arzu ailesi yani bölgede bilinen adıyla Hacı Hamit aşireti, Diyarbakır'ın Çınar ilçesinden. Çınar küçük bir beldeyken 1946'da Bulgar göçmenleri gelince ilçe olmuş. Bir yerli Kürt halkı, bir de göçmenler var. Diyarbakır'ın yüzölçüm olarak en büyük, nüfus olarak dördüncü büyük ilçesi olan Çınar; şehrin en sessiz, sakin yerlerinden biri olarak biliniyor. Eski AK Parti milletvekili ve Arzu ailesinin 'küçük ağa'sı Kutbettin Arzu "Çınar'ın merkezinde kavga gürültü olmaz. Rahmetli dedem, namazına niyazına düşkün ve saygın biriydi, insanlar onun adını duyunca kavgayı keserdi" diye anlatıyor. Ağa tiplemesinin Türk filmlerinde resmedildiği gibi olmadığını söyleyen Arzu bölgedeki ağalık sisteminin avantajları da olduğunu belirterek şunları söylüyor: "Kamunun olmadığı yerde kamu hizmeti yapmışlar. Bekarlara, evlilere yardım etmişler, arazi davalarında, kan davalarında insanları bir araya getirmişler. Hala da ağırlıkları olan insanlardır."

BİNGÖL, MUŞ, DİYARBAKIR
Çınar'da konuk olduğumuz Arzu ailesi, aslen Bingöl'ün Yayla ilçesinden. Aile o kadar kalabalıklaşıyor ki, huzursuzluklar başlayınca, yaklaşık 250 yıl önce kolları değişik yerlere göç ediyor. Hikâyeyi Kutbettin Arzu'dan dinleyelim: "Dedem rahmetli Hacı Hamit, buraya taşınıyor. Ailemiz bu yüzden Hacı Hamit Ailesi olarak biliniyor. Dedemin 9 oğlu, 4 tane kızı oluyor ama 8 tane hanımla evleniyor. Bunlar hayatta olan çocukları, vefat edenlerin sayısını bilmiyoruz. Bir yandan kendisinin çocukları olurken, bir yandan torunları oluyor, bir yandan torunlarının torunları oluyor. Babam dedemin yedinci oğludur, babamdan büyük 40'ın üzerinde amcam ve amcamın kızı var. Normalde 8 amcam 4 halam var ama yaş itibariyle büyük oldukları için 50 kişiye amca 15 civarında kişiye de hala diyorum." Hacı Hamit Ağa aşireti farklı soyadları kullanıyor. En yaygın soyadı Arzu olsa da, Delil, Metin, Yeşilırmak, Hamitoğulları da büyük ailenin kullandığı soyadlarından. Kutbettin Arzu ailenin büyüklüğünü şöyle anlatıyor:

5 AYRI SOYADI VAR
"Ailede 5 ayrı soyadı var. Tek soyadı olsaydı Hacı Hamit'in bütün erkek çocuklarından ve onların erkek çocuklarından çoğalan bin dolayında kişi var. Ama kız çocukları daha fazla. Onların çocukları ve sonraki nesilleri de 5 bin kişi civarında. Bunlar sadece Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki akraba sayımız. Bir de Bingöl'dekiler, Muş'takiler var." Aile Çınar'a yerleştikten sonra Çınar'ın sosyal hayatına, ekonomik hayatına katkılarını ise şöyle anlatıyor: "Aile Bingöl'deyken de oranın ileri gelenlerinden. Rahmetli dedemin bu rolü Çınar'da da sürmüş. O dönem kamu yönetimi olmadığı için, ağa o bölgenin insanları arasındaki ilişkileri düzenleyen kişi. Sofrası açık olan insanlara yemek veren, ihtiyacını karşılayan, iki kişi arasında bir tartışma çıkacağını hissettiğinde önceden fark edip tartışma çıkmadan halleden, kavga olursa barıştıran, kız kaçırma olursa yine barıştıran, sosyal yardımlaşmayı sağlayan kişi. Bizimkiler genelde köyde kalmışlar o dönemde okullaşma olmadığı için fazla okuyan yok. 1967'de amcam Memduh Arzu o zaman Çınar'a geliyor ve bağımsız belediye başkanı adayı oluyor. Ondan sonraki bütün seçimler de aile olarak ya seçildik ya da aday olduk." Ailenin Çınar'ın ekonomisine de katkısı büyük. Ailenin büyükleri ilçenin örnek çiftçilerinden, tarımın gelişmesine önderlik etmiş, ilk damlama sulamayı, ilk traktörü kullanan kişilerden. Aile çiftçiliğin yanı sıra, inşaat sektöründe de söz sahibi. Ailenin onbinlerce dönüm toprağında, çok çeşitli ürünler ekiliyor, biçiliyor ve satılıyor.

"ÇINAR' DA OTEL OLMAZ"
Kutbettin Arzu, milletvekili seçilene kadar genellikle sivil toplumda çalışmış. TBMM'de AK Parti'li Ali Er ile birlikte seçmenleri tarafından en çok ziyaret edilen milletvekillerinden biri olarak tanınıyor. Kutbettin Arzu'nun amcasının oğlu Vecdi Arzu da Çınar ilçesinde 20 yıl belediye başkanlığı yapmış. Arzu'nun mensup olduğu Hacıhamit aşiretinin Diyarbakır ve çevresinde çok sayıda üyesi bulunuyor. Amcası Memduh Arzu'nun 3 dönemlik belediye başkanlığı, 12 Eylül darbesiyle sonlanmış.

OTEL YOK EVDE AĞIRLARIZ

Sonraki seçimlerde amcasının oğlu Vecdi Arzu 3 dönem ANAP'tan, bir dönem de AK Parti'den belediye başkanlığı görevini yürütmüş. En son seçimlerde son anda adaylıktan vazgeçince, ailenin oyları ikiye bölünmüş ve Çınar'ın belediye yönetimi BDP'ye geçmiş. Kutbettin Arzu'dan aileden Mehmet Delil, Meclis'e giden ilk vekil. Kutbettin Arzu, amcası Memduh Bey'le ilgili şöyle bir anı naklediyor: "Belediye başkanı olunca ilçeye bir otel yaptırıyor. Onu da bir işletmeciye veriyorlar, 3 ay sonra işletmeci geliyor anahtarı getiriyor. Al diyor senin evin, hem otel hem pansiyon görevi görüyor ben bu işi yapmam. O otel şimdi askerlik şubesi oldu. Çınar'da otel yoktur, herkes misafirlerini evinde ağırlar."

YARIN: OSMANLI'NIN ÖZERK AİLESİ, RAMAZANOĞULLARI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çınar onlardan soruluyor: Arzu ailesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN