Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ece bebek sonunda ailesiyle

Almanya'da, 6 aylıkken kötü muamele gördüğü iddiasıyla bakıcı aileye verilen Ece bebek, mahkeme kararıyla anne-babasına kavuştu

Giriş Tarihi: 7.3.2013
Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde 'Kötü muamele' gerekçesiyle 30 Ocak'ta Gençlik Dairesi tarafından ailesinden alınarak bir bakıcı aileye verilen 6 aylık Ece Kışla'nın mahkemesi önceki gün Gelsenkirchen-Buer Aile Mahkeme'sinde görüldü. Hakim, Adli Tıp Raporu'nu hazırlayan bilirkişiyi dinlediği duruşmanın ardından Ece bebeğin ailesine verilmesine karar verdi. Ece bebek, anne babasıyla ikizi Ege'ye dün kavuştu. Yaklaşık 1 ay önce bebekleri ellerinden alınan Kışla ailesinin gergin bekleyişi sona erdi. Bebeği bakıcı aileye verilen Ferhat Kışla, geçen yıl 21 Ekim'de kucağında Ece varken merdivenden düştüğünü, hastanede yapılan ilk muayenenin ardından 'bir sorun olmadığı' belirtilerek evlerine gönderildiğini ancak Ece bebeğin özellikle giydirilirken ağlamalarının sürmesi üzerine götürdükleri hastanede iki kolunda kırık tespit edildiğini söylemişti. Bunun üzerine Gençlik Dairesi tarafından 'şiddete maruz kaldığı' iddiasıyle bebek ailesinden alınmış, Zonguldaklı Kışla ailesi de Ece'yi geri alabilmek için dava açarken aynı zamanda durumu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a iletmişti. Konuyla ilgili bir dosya ayrıca Almanya Başbakanı Merkel'e de sunulmuştu. Gelsenkirchen Aile Mahkemesi'nde görüşülen davanın önceki günkü ikinci duruşmasında, psikolog, aile hakkında olumlu görüş bildirdi. Ece'nin şiddet sonucu kollarının kırıldığı raporunu hazırlayan bilirkişi ise kırığın düşme nedeniyle de olabileceğini bildirdi. Mahkeme önünde toplanan yüzlerce kişi ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri de Kışla ailesine destek verdi.

BİLİRKİŞİ FİKRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Aile mahkemesi bir ay sonra Ece bebeğin iadesine karar verdi ve kararı, önceki gün akşam saatlerinde Kışla ailesinin avukatına bildirdi. Anne Yasemin Kışla, baba Ferhat Kışla ve yakınları da dün Gençlik Dairesi'ne giderek bebeklerini aldı. Sevinci gözlerinden okunan anne Yasemin Kışla, "Sevincimi kelimelerle anlatamam" derken, baba Ferhat Kışla, "Çok mutluyuz. Ece'nin bu ikinci doğum günü oldu" diye konuştu. Kışla çifti, kendilerini destekleyen herkese teşekkür etti.

'HER ZAMAN YANINIZDAYIZ'
Olayın kendisine bildirilmesinin ardından devreye giren ve Türkiye'nin Münster Başkonsolosluğu'nun olayı yakın takibe almasını sağlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kışla ailesini arayarak sevinçlerine ortak oldu. Bozdağ'ın "Çocuklarımıza hep birlikte sahip çıkacağız. Türkiye her zaman sizlerin yanında olacaktır" dediği öğrenildi. Öte yandan Bozdağ, İsrail'de Filistinli işçilere ayrı otobüs uygulamasıyla ilgili, "Çok açık bir ırkçılıktır, lanetliyorum ve kınıyorum" dedi.

Yusuf ÜLGER/GELSENKİRCHEN- -Müjgan HALİS /HABER MERKEZİ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ece bebek sonunda ailesiyle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN