Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öldürülen bütün kadınlar, kızım

Giriş Tarihi: 7.3.2013

Boşandığı kocası tarafından tehditler alıp, pencereden atılarak öldürülen kızının davasını AİHM'ye taşıyan Duran Yaşar, şehir şehir dolaşıp öldürülen tüm kadınların davalarını takip ediyor

53 yaşındaki Duran Yaşar, uzun yıllar Almanya'da yaşadı, oradan emekli oldu. Aslen Adanalı ama Mersin'de ikâmet ediyordu. 3 kızı ve 1 oğlu vardı, artık 2 kızı var. Kızlarından birini 28 Ağustos 2011'de bir pencereden atılmış halde buldu. Adı Gülay Yaşar'dı. Gülay Yaşar 2010'de evlenmiş, 1.5 yıl evli kalmadan boşanmıştı. Boşandıktan sonra eski eşi Muhittin Özücoşkun tarafından ölüm tehditleriyle karşılaşmış, mahkemeden koruma talep etmişti. Kocasının baskısı ve ailesine yönelen ölüm tehditleri nedeniyle 28 Ağustos gecesi onunla buluşan Gülay Yaşar, aynı gece kocasının evinin penceresinden atılmış halde bulundu.

YAŞAM HAKKI İÇİN YÜRÜYÜŞ

Babası Duran Yaşar, o günden sonra eski damadının peşini bırakmadı. Önce Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun kurucularından biri oldu. Platformla birlikte damadını ölüm tehditlerinden 6 yıl hapse mahkûm ettirdi, cinayet davasını da AİHM'ye taşıdı. Ancak Duran Yaşar, o günden sonra cinayete kurban giden bütün kadınların davalarını takip etmeye başladı. Konya'ya, Tokat'a, Siirt'e, Sakarya'ya gitti... Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Dünya Kadınlar Günü'nde Taksim'de kızları öldürülen ailelerle, kadınların yaşam hakkı için yürüyecek. 9 Mart Cumartesi günü saat 15.00'te Tünel'den başlayacak olan yürüyüş Taksim Meydanı'nda sonlanacak. 9 Mart'taki yürüyüşe oğlu ve kızıyla katılacak olan Duran Yaşar, son dönemlerde kadın cinayetleriyle ilgili yaptıkları eylemler ve duruşmaları takipleriyle öne çıkan platformun en aktif üyelerinden biri.

'ÖLENE KADAR HİÇ MUTLU OLMADI'
"Ölen bütün kadınlar benim kızım, benim akrabam, canım ciğerim" diyen baba Duran Yaşar, 8 Mart'ta SABAH aracılığıyla ailelere ve genç kızlara seslendi: "Aileler cinayetlerin üstüne gitsinler, katillerin ağırlaştırılmış müebbet cezası alana kadar peşinde olsunlar. Genç kızlar her gördükleri gence inanmasınlar, onların güzel sözlerine itibar etmesinler." Yaşar, kendi deneyimini ise "Kızım çalıştığı işyerinde tanışarak Mersin'de nişanlandı ve Sarıyer Evlendirme Dairesi'nde evlendi. Akmerkez'de kasiyer olarak çalışıyordu. İlk zamanlar çok mutluydu. Gittikçe alkol alan, uyuşturucu alan birisiymiş evlendiği adam. Hatta evinde pitbull beslemeye başlamış. Evinde silahı vardı. Fakat sonra işin gerçeği anlaşıldı, kızım devamlı üzgündü, ölene kadar hiç mutlu olmadı" diye anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öldürülen bütün kadınlar, kızım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN