Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turistler Sultanahmet'e tek tip kıyafetle girecek

Sultanahmet Camisi'ni ziyaret etmek isteyenler tek parça ve önden fermuarlı bir kıyafet giyecek. Kadın ziyaretçiler bu kıyafetin üzerine bir de şal takacak. Hedef: Manevi ortama uyum sağlanması

Giriş Tarihi: 7.3.2013
İstanbul'un önemli tarihi mekanlarından Sultanahmet Camisi'ni ziyaret eden turistlerin, manevi ortama uygun kıyafetle camiye girme konusundaki çalışmalar tamamlanmak üzere. Turistler, girişe konulacak kıyafetleri giyerek camiye girecek. Tasarım konusunda çalışmaların sürdüğünü belirten cami imamı İshak Kızılaslan, tek parça ve önden fermuarlı kıyafete kadınlar için şal ekleneceğini söyledi. Kızılaslan ayrıca, akustiği bozulan caminin ses düzeninin Kabe'nin ses sistemini yapan firma tarafından yenileneceğini belirtti.

TURİSTLER KURALLARA UYUYOR

Kış aylarında günde yaklaşık 10 bin, yazın ise yaklaşık 40 bin ziyaretçiyi ağırlayan Sultanahmet Camisi'nin imamı İshak Kızılaslan, tarihi camide yapılacak yenilikler hakkında bilgi verdi. Özellikle yabancı turistlerin cami içindeki manevi ortama uygun bir kıyafet konusunda çalışma yapıldığını söyleyen Kızılaslan, çalışmanın Kültür Turizm İl Müdürlüğü, müftülük, belediye, cami görevlileri ve diğer ilgili yerlerin katılımıyla bir konsensüs halinde yürütüldüğünü ifade etti. Bu arada, camiye gelen turistler de kıyafet konusunda uyarıları dikkate alıyor. Almanya'dan gelen bir turist, kendi ülkesinde de kiliseye giderken kıyafet konusunda kuralları dikkate aldıklarını belirterek uygulamayı yadırgamadığını ifade etti.Yeni uygulamalardan biri de Cuma saatinden iki saat önce camiye turistler alınmayacak olması. Turistler, Cuma namazı sonrasında yeniden camiye girebilecek.

Camideki koku için özel naylon sistem
İmam İshak Kızılaslan, ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle camide oluşan koku problemine karşı da bazı tedbirlerin alındığını ifade etti. Bu kapsamda camide özel bir naylon sistemi kullanılacak. Sistemin halıya zarar vermediğini, namaz kılanlar için rahatsız edici bir yanının bulunmadığını anlatan Kızılaslan, cemaatin rahatsız olmaması için bütün hassasiyetin gösterildiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turistler Sultanahmet'e tek tip kıyafetle girecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN