Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"1.6 milyon binanın yüzde 70'i kaçak"

Giriş Tarihi: 8.3.2013

Kadir Topbaş 1998'den önce inşa edilen yapıların büyük kısmının kaçak ve depreme dayanıksız olduğunu söyledi. Topbaş, 330 hektarlık alanda kentsel dönüşüm projeleri hazırladıklarını belirtti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte 1,6 milyon bina bulunduğunu, bunların yüzde 70'inin imara aykırı ve kaçak olduğunu açıkladı. İstanbul'da deprem odaklı kentsel dönüşüm projeleri hazırladıklarını ifade eden Topbaş, bu kapsamda kent genelinde yaklaşık 330 hektarlık bir alanda deprem odaklı dönüşüm faaliyetlerini yürüttüklerini söyledi.

20 BİN KONUT YIKILDI

Danıştay Başkanlığı Yüksek Yargı Kurumlarının Avrupa Standartları Bakımından Rollerinin Güçlendirilmesi Ortak Projesi kapsamında Çevre Hukuku ve Kentsel Dönüşüm Konferansı düzenledi. Topbaş konferansta 'Kentsel Dönüşümde Yerel Yönetim Deneyimi: İstanbul Örneği' başlıklı bir konuşma yaptı. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile geçtiğimiz Şubat ayı deprem odaklı kentsel dönüşümde büyük bir hamle yaptıklarını belirten Topbaş, "Vatandaşlarımıza 730'u aşkın konutun anahtar teslimini yaptık. Kentin çeşitli yerlerinde yaklaşık 20 bin konut ve işyerinin yıkımı başlattık. Ve İstanbul olarak bu konuda oynadığımız öncü rolü pekiştirdik" dedi.

'10 İLÇEDE TESPİT YAPTIK'
İstanbul'da kentsel dönüşümü belli başlıklar altında planladıklarını deprem odaklı, stratejik ve tarihi mirasın korunmasına yönelik kentsel dönüşüm projeleri hazırladıklarını kaydeden Topbaş, "İstanbul'da 10 ilçede tespitler yaptık. Karşımıza çok acı bir tablo çıktı. Kentte 1.6 milyon bina bulunuyordu. Ve bunların yüzde 70'i imara aykırı ve kaçaktı. 98 öncesi yapılar, depreme karşı çok zayıftı. Oysa Osmanlı ve Selçuklu döneminde bile yapılarda deprem güvenliği vardı" açıklamasında bulundu. İstanbul genelinde yaklaşık 330 hektarlık bir alanda faaliyetleri bulunduğunu vurgulayan Topbaş şunları söyledi; "Bu konuda Sümer Mahallesi örnek bir model oldu. Hem yerinde dönüşüm adına hem de vatandaşlarımızın projeye gönüllü desteğinin alınması adına. Yine geliştirdiğimiz Fikirtepe modeli ile kentsel dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Burada vatandaşlarımıza imar artışı tanıyoruz. Bu sayede vatandaşlarımız dayanıklı, sağlıklı, otoparkı olan, eskisinden 2 kat daha fazla değerli bir gayrimenkule sahip olacak."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"1.6 milyon binanın yüzde 70'i kaçak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN