"Kadın konukevi'' yeni yerine taşındı

Şiddet mağduru kadınların kalacakları "İlk Kabul İstasyonu'' yeni binasına taşındı. 40 kadın ve 20 çocuğun misafir edileceği merkez çok sayıda kamerayla donatıldı

Giriş Tarihi: 9.3.2013
Şiddet mağduru kadınlar geçici olarak kaldıkları ve bazı basın organlarında 'süründürme evi' olarak nitelendirilen İstanbul'daki Kadın Konukevi "İlk Kabul İstasyonu'' yeni bir binaya taşındı. Engelliler için özel dizayn edilen odaların bulunduğu, çok sayıda güvenlik kameralarıyla donatılan ve 40 kadının 20 çocuğuyla misafir edilebileceği 60 kişilik yeni merkez kapılarını açtı. İstanbul'da, 2'si "İlk Kabul Birimi'' olmak üzere toplam 15 kadın konukevi bulunuyor. Sosyal hizmet uzmanları, psikolog ve hemşirelerin hizmet verdiği, "İlk Kabul İstasyonu''nda, şiddet mağduru kadınların çocukları için kreşin yanı sıra eğitim odaları, internet hizmeti de veriliyor.

ÇOCUKLARI DA BARINACAK
Yeni binaya taşınan "İlk Kabul İstasyonu'', 40 kişilik. Ancak, çocuklarla birlikte kapasite 60'a kadar çıkabiliyor. Merkezde misafir edilen kişi sayısı ise 53. Şiddet mağduru kadınların çocuklarıyla barınabilecekleri şekilde dizayn edilen merkezin bütün odalarında banyo ve tuvalet bulunuyor. Anneleriyle birlikte kalan çocuklar için odalara yatak ya da beşik konuluyor. Merkezde, kreş, eğitim odaları, derslikler yer alıyor. Okuma yazma bilmeyen kadınlara bu konuda kurslar düzenleniyor. Şiddet mağduru engelli bir kadın için fiziki olarak ona uygun şekilde dizayn edilmiş bir oda bulunan merkez güvenlik personelinin yanı sıra 16 kamerayla korunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kadın konukevi'' yeni yerine taşındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN