Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı geleneği K.Maraş'ta yaşatılıyor

Giriş Tarihi: 9.3.2013 09:52

Kahramanmaraş'ın ülke tarihimizde önemli rol oynadığı hatta Osmanlı döneminde de çeşitli yazışmalarla günümüze kadar uzanan bir çok geleneğin sürdürüldüğü bilinmektedir.

Sultan 3. Murad Han, Maraş Beylerbeyi'ne gönderdiği Ferman ile İstanbul Topkapı Sarayı'na acil olarak 100 bin sümbül fidanı talep etmiş. Bu Padişahın hükmü anında yerine getirilmişti. Bilindiği üzere Topkapı Sarayı'nda hala Maraş Bahçesi bulunmaktadır. Padişahlık geleneğini günümüzde de yaşatma adına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu yıl ikincisini düzenlediği Sümbül Dikim Şöleni'nde 60 bin nadide fidanı toprakla buluşturdu.

Sümbül Dikim Şöleni, Osmanlı Padişahı Sultan III. Murad Han'ın Maraş Beylerbeyi'ne gönderdiği fermanın okunması ile başladı. Mehteran takımının marşları eşliğinde ve Osmanlı kıyafeti ile fermanın okunmasının ardından Sümbül Şöleni başlamış oldu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Poyraz yaptığı açıklamada, "Yüzyıllara dayanan geleneklerimize sahip çıkmalıyız. Ayrıca yeşilin olmadığı bir toplum sağlıksız bireylere sahip olur. Her geçen gün yeşilin biraz daha azaldığı dünyada yediden yetmişe herkesi fidan dikmeye davet ediyorum. Herkesi dikili bir ağacı olmalı" diyerek günün önemini anlatan bir konuşma yaptı. Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakçı, Belediye birim müdürleri, çok sayıda vadandaşın katıldığı Sümbül Dikim şöleninin ardından Kaharmanmaraş Büyükşehir Belediyesi Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle özel bir gece düzenledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı geleneği K.Maraş'ta yaşatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN