Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yaparken ameliyatlık oldu

Organ nakilleriyle binlerce hastaya hayat veren Prof. in eşiğinden döndü.

Giriş Tarihi: 11.3.2013 11:19 Güncelleme Tarihi: 11.3.2013 11:28
Bir sırasında topallayarak mola veren hoca, meslektaşına durumunu anlattı. 'Felç tehlikesi var. Acil ameliyata almamız' lazım deyince Kalayoğlu masaya yattı

Bugüne kadar gerçekleştirdiği organ nakli operasyonlarıyla tanıdığımız Prof. Dr. , bu kez kendisi ameliyat masasına yattı. Üstelik yeni bitirdiği bir operasyonun hemen ardından...Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Başkanı olarak görev yapan Kalayoğlu, geçtiğimiz ay uzun süren bir operasyona girdi. Küçük bir mola için dışarı çıkan Kalayoğlu, topallamaya başladı. İşte her şey o saniyeden sonra hızla gelişti.

Kalayoğlu: Zorlu bir karaciğer nakli operasyonunda bir mola verdim, ameliyathaneden çıktım. Bu sırada Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın'ı gördüm. 'Hocam, benim şu ayağıma bir şey oldu. Nedir acaba' diye sordum. Şöyle topuklarınızın üzerinde yürüyün dedi. Bir baktım sağ ayağı kaldıramıyorum. Topuğumun üzerine basmam mümkün değil. Hiç farkında değilim meğer felç başlamış. 'Hocam, sizde bir şey var, hemen ameliyat edelim sizi' dedi. Şaşırdım...

İKİ SAAT MÜSAADE

'BEN ameliyat yapıyorum şu anda, nasıl olacak' diye sordum. Yunus Bey, "Yok kesinlikle bırakamam, hemen olmalısınız' dedi. Durumum o kadar acilmiş. En sonunda anlaştık, iki saat bana müsaade etti. Bir ameliyathaneden çıktım, öbür ameliyathaneye girdim ama bu defa masaya yattım. Burada cerrahtım, orada hasta oldum."

İŞTE BENİM HOBİM

Benim en büyük zevkim, hobim, güzel ameliyatlar seyretmek. İleride bana, aileme bir şey olursa kime teslim edebilirim diye düşünürüm. Prof. Aydın da işte bu özel yeteneğe sahip olan cerrahlardan biri.

İKİ AMELİYATHANENİN KAPISINDA AYNI İSİM

Prof. Dr. Yunus Aydın, Prof. Kalayoğlu'nun rahatsızlığının kanal darlığı olduğun belirterek şunları aktardı: Birçok kişi bu sıkıntıyı yaşıyor ama fark etmiyor. Kalayoğlu da bası sebebiyle felç başlamasına rağmen fark etmemiş. Ayağını yukarıda tutamıyordu. Bir ameliyattan çıkıp diğerine girdi İki ameliyathanenin kapısında da onun ismi vardı. Biri ameliyatı yapacak doktor, diğeri ameliyat olacak hasta diye... İki hafta sonra çalışmaya başlaması gerekiyordu ancak karaciğer nakli ameliyatı var diye bir hafta sonra tekrar hastaneye geldi."

KANAL DARLIĞI NEDİR?

Kanal darlığı doğuştan ya da küçük travmalar sonucu omurgada yumuşak olması gereken dokuların sertleşmesi ve kemikli yapı haline gelmesidir. Sinirlere ait kanalın, sinirlere ait olmayan komşu yapılar tarafından işgal edilmesiyle sinirlerin yeterli kanlanamaması ve bunun oluşturduğu sonuçlar.

AKŞAM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ameliyat yaparken ameliyatlık oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN