Türkiye'nin en iyi haber sitesi

oldu

bugün özel yaptı. Çünkü...

Giriş Tarihi: 11.3.2013 07:43 Güncelleme Tarihi: 11.3.2013 09:06
ünlü bilimkurgu ve mizah yazarıdır. onu niye yaptı derseniz cevabı basit. Douglas Adams gerçekten efsane olan adlı radyo oyununu 13 yıl boyunca yazdı. Eserleri dilden dile çevrildi. Ünlü senaryo ekibi Monty Phyton üyesi oldu. Yetmedi, ortalığı kasıp kavuran adlı efsane mizah dizisinin senaryo ekibine dahil oldu.

Douglas Adams için Google bugün hareketli ve gayet bilimkurgu kokan bir doodle hazırladı. Çünkü bugün 49 yaşında gencecikken ölen yazarın doğum günü.

DOUGLAS ADAMS BİYOGRAFİ

Douglas Noel Adams, Asıl ismi Douglas Noel Adams. 11 Mart 1952'de Cambridge İngiltere'de doğdu. Yirmili yaşların ortasında (1978-80) ünlü Dr Who tv dizisinde editör olarak çalışıyordu. Fakat gerçek şöhretini BBC için radyo oyunu biçiminde yaratıp geliştirdiği Otostopçu'nun Galaksi Rehberi adlı eseriyle kazandı. Ulaştığı büyük şöhret sonrası ilk kez 1979 yılında kitap olarak yayınlanan Otostopçunun Galaksi Rehberi zaman içinde beş kitaptan oluşan ve bilimkurgu türünün kült dizilerinden biri haline gelecekti; öylesine büyük bir beğeni kazanmıştı ki radyo oyunu, roman, televizyon dizisi, bilgisayar oyunu, tiyatro oyunu, çizgi roman, hatta banyo havlusu şeklinde çok çeşitli biçimlere bürünüyordu. Karısı Jane ve kızı Polly'yle birlikte yaşadığı Santa Barbara Kaliforniya'da 11 Mayıs 2001 tarihinde spor yaparken geçirdiği ani bir kalp kriziyle öldüğünde Otostopçu'nun uzun metrajlı sinema filminin senaryosu üzerinde çalışıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Douglas Adams Google oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN