Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organ bağışı vasiyet oluyor

Organ bağışından haberi olmayan ailelerin ikna edilemediği durumlara çare olarak, organ bağışı vasiyet formatına getirilerek sisteme kaydedilecek. Uygulama birkaç ay içinde hayata geçiyor

Giriş Tarihi: 11.3.2013
Organ bağışı bundan sonra vasiyet şeklinde yapılacak. Hayattayken organlarını bağışlamak isteyenler için vasiyetname şeklinde düzenlenecek bağış formu Sağlık Bakanlığı'nın sistemine işlenecek. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, organ bağışının özendirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında böyle bir düzenlemeye gidileceğini bildirdi. Şencan, Türkiye'de bir kişinin sağlığında organlarını bağışlasa bile öldükten sonra organlarının alınabilmesi için ailesinin onayının gerektiğini hatırlatarak, organ bağışını düzenleyen kartın her zaman bağışçının üzerinden çıkmadığını, bu karardan haberi olmayan ailenin de organ bağışı yapmadığını söyledi.

AİLE BİLGİLENDİRİLECEK
İrfan Şencan, vasiyetname şeklinde düzenlenecek bağış formlarıyla artık ailelerin organ bağışı yapan yakınlarının kararından bilgi sahibi olacaklarını belirterek, şu bilgileri verdi: "Aileler hayatını kaybeden yakınlarının sağlığında organ bağışı yaptığını duyunca organ bağışına daha sıcak bakıyor. Yeni uygulamayla organ bağışı bir vasiyet formatına getirilip bakanlık sistemine işlenecek. Aynı zamanda kişinin uygun gördüğü aile fertlerinden biri aranıp organ bağışıyla ilgili bilgilendirilecek."

'KARARA SAYGI DUYULSUN'
Organ bağışı yapanın bilgilerinin Sağlık Bakanlığı'nın sisteminde kayıtlı olacağını kaydeden Şencan, beyin ölümü tespit edildiğinde, kayıtlarına bakılacağını, organ bağışı yaptığı tespit edilirse bunun aileye bildirileceğini anlattı. Uygulamanın 1-2 ay içinde başlamasının planlandığını bildiren İrfan Şencan, "Organlarının bağışlanmasını vasiyet eden birinin sağlığında aldığı bu karara ailenin saygı göstereceğini umuyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ bağışı vasiyet oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN