Türkiye'nin en iyi haber sitesi

60 yıldır nda yaşıyorlar

'nin Altunhisar ilçesinin Keçikalesi beldesine bağlı Erenler Mahallesi'nin Küme Evleri mevkisinde yaşamlarını sürdüren 60 kişi, yaklaşık 60 yıldır mahallelerine elektrik gelmesini bekliyor.

Giriş Tarihi: 12.3.2013 13:50 Güncelleme Tarihi: 12.3.2013 16:16
Mahalle sakinlerinden Necati Şimşek yaptığı açıklamada, oturdukları yerlerin tapulu olduğunu, yetkililere birçok kez müracaatta bulunduklarını, ancak bir sonuç alamadıklarını söyledi.

Tapu ve projelerini yetkililere gösterdiklerini ancak elektriğin yine de verilmediğini ileri süren Necati Şimşek, ''Ailelerimizle beraber toplandık gittik elektrik veremiyoruz dediler. Halen de müracaat ediyoruz. Lastik keserek ışıklandırma yapmaya çalışıyoruz ancak çocuklar hasta oluyor, zehirleniyor. 500 metre aşağıda, 500 metre yukarıda elektrik var, ikisinin arasındayız ama elektrik yok. 60 senedir burada tapulu arazimizde oturuyoruz. Yaz, kış burada kalıyoruz, elektrik nedir bilmiyoruz'' dedi.Şimşek, bu nedenle çocuklarının da eğitimden geri kaldığını, ilkokul ve lise çağındaki 17 çocuğun nda ders çalıştıklarını belirtti.

''BABAM 60 YAŞINDA ELEKTRİĞİ HİÇ GÖRMEDEN ÖLDÜ''

Hurdacılık yaparak geçimini sağlayan Yunus Şimşek (43) de, 60 yıldır elektriklerinin olmadığını ve bu nedenle mağdur olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

''Burada elektriğimiz olmadığından dolayı mağduruz. Şarj aletlerimizi beldeden doldurup geliyoruz. Burada babam 60 yaşında elektriği hiç görmeden öldü. Ben 43 yaşındayım, 9 tane çocuğum var elektriği ben de görmedim, çocuklarım da. Evimizden 180 metre uzaklıktaki ana yol kenarından elektrik hattı geçiyor, ama elektrik alamadık. Bütün yetkili kişilere seslendik, sesimizi duyuramadık. Yetkililerden yardım bekliyoruz.''

ELEKTRİK OLMADIĞI İÇİN YAŞANAN DRAMLAR

Yunus Şimşek'in eşi Dudu Şimşek (42) ise elektrik olmadığı için 4 bebeğinin öldüğünü ileri sürdü.

13 çocuğundan 4'nü kaybettiğini, 9 çocuğunun hayatta olduğunu anlatan Dudu Şimşek, ''Karanlıkta göremediğim için çocuğu sırt üstü yatırıyorum sanmışım, yüz üstü yatırıyormuşum'' dedi.

Dudu ve Yunus Şimşek'in çocuklarından lise 1. sınıf öğrencisi Recep Şimşek de, bir gece karanlıkta dengesini kaybedip yüzünü sobada yaktığını, bu nedenle okula gidemediğini ve Açık Öğretim Lisesi'nde öğrenimine devam ettiğini anlattı.

Recep Şimşek, ''Lise 1 öğrencisiyim. Buraya geldiğimde gündüzleri de çalışamıyorum, geceleri de. Geceleri mum ışığında gözüm ağrıyınca soba söndü mü diye bakacaktım, yüzümü yaktım. O nedenle insan içine çıkamadım, utandım. Okula gidemediğim için derslere de çalışamadım, dersten de soğudum. Benim adım da Recep, ben de Recep Tayyip Erdoğan gibi başbakan olmak istiyorum, ama olamıyorum. Buradan sayın Başbakanım Recep Tayyip Erdoğan'a (lütfen buraya ışık verin) diyorum'' diye konuştu.

Küme Evlerinde yaşayan bir başka aileden Nermin Şimşek ise elektrik olmadığı için evlerinde üç ailenin yaşadığını belirterek, ''20 yıldır ben buradayım, elektriğimiz yok. 8 çocuğum var, aynı evde kayınlarımla üç aile yaşıyoruz. Elektrik istiyoruz, sesimizi duyurmak istiyoruz. Biz de çocuklarımızı okutmak istiyoruz, biz de çamaşır makinesi ve buzdolabı kullanmak istiyoruz'' dedi.

ALTUNHİSAR KAYMAKAMI MEHMET YAŞAR YEŞİLTAŞ

Altunhisar Kaymakamı Mehmet Yaşar Yeşiltaş da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bahse konu yeri ziyaret ettiklerini belirterek, ''MEDAŞ yetkilileri ile görüştüm. Kaymakamlık ve Keçikalesi Belediyesi olarak, ortak proje ile oranın elektrik sorununu gidereceğiz'' dedi.

KEÇİKALESİ BELEDİYE BAŞKANI LÜTFİ ÖZTÜRK

Keçikalesi Belediye Başkanı Lütfi Öztürk ise Küme Evlerinde bulunan evlerin yasal olarak herhangi bir sıkıntısı olmadığını, elektriğin bağlanması için yetkililerle birçok kez görüşüldüğünü söyledi.

Öztürk, şunları kaydetti:

''Su ihtiyaçlarını biz karşıladık. Oradaki evler kaçak değil. Belediyemizde su abonelikleri var. Ben iki sene elektriklerin bağlanması için uğraştım ama sonuç alamadım. Bize verilen bilgi hane sayısı az olduğu için bağlayamayız dediler.''

MEDAŞ Altunhisar İşletme Şefi Adem Yavuz da, kendilerine yapılan bir müracaat olduğunu doğrulayarak, çalışmaların devam ettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
60 yıldır mum ışığında yaşıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN