Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehidin günlüğü öğrencilerle buluşacak

Çanakkale şehidi teğmen İbrahim Naci'nin kitap olarak basılan günlüğü, Gelibolu'yu ziyaret eden öğrencilere ve isteyen okullara hediye edilecek

Giriş Tarihi: 12.3.2013
Çanakkale Savaşı'nda şehit olan ve 98 yıl sonra günlüğü ortaya çıkan teğmen İbrahim Naci'nin günlüğü, "AllahaısmarladıkÇanakkale Savaşı'nda Bir Şehidin Günlüğü" adıyla kitap olarak çıkıyor. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndan sorumlu olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, kitaptan 105 bin adet satın alarak Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'ni ziyaret eden öğrencilere ve isteyen okullara kitabı hediye edecek.

AKRABASI ORTAYA ÇIKARDI
İbrahim Naci'nin "Allahaısmarladık" diyerek bitirdiği günlüğü, akrabası Pelin Örnek'in, Çanakkale Savaşı Harp Malzemeleri ve Belgeleri Koleksiyoneri Seyit Ahmet Sılay'a ulaştırmasıyla ortaya çıkmıştı. "AllahaısmarladıkÇanakkale Savaşı'nda Bir Şehidin Günlüğü" adıyla kitaplaştırılan günlük, Yeditepe Yayınları tarafından yayıma hazırlandı.

TAKDİM YAZISI ERDOĞAN'DAN

Koleksiyonuna kattığı günlüğün çevirisini yaptıran Sılay, "Şehidin en büyük korkusu, unutulmak ve yaşadığından kimsenin haberdar olmamasıydı. Bunu üzerime vasiyet olarak aldım. Kitap olarak bastırılıp herkese ulaştırılması gerektiğini düşündüm. Bakanlığın desteğiyle öğrencilerimize bu kitap ulaşacak. Bu sayede İbrahim Naci herkesin yüreğinde sonsuza kadar yaşayacak" dedi. Kitabın takdim yazısını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yazdı. Erdoğan, "Çanakkale'yi muhteşem bir zafere dönüştüren ruh; tam bir inanmışlık, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde kenetlenmek, zaferin yalnızca inananlara nasip olacağı şuuruyla en büyük mertebe olan şehitliği gönülden arzu etmekten ibarettir. Çanakkale'yi destana dönüştüren bu ruh, her zaman olduğu gibi bugün de en çok sahip çıkmamız gereken değerlerden biridir. Bugün şehitlikleri gezdiğimizde karşımıza son derece manalı ve ibretlik bir manzara çıkmaktadır. O şehitliklerde, Konya'dan, Diyarbakır'dan, Bitlis'ten, Trabzon'dan, Denizli'den, Tekirdağ'dan, memleketin dört bir yanından, hatta bugünkü Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında kalmış ecdad yadigârı topraklardan gelmiş gencecik Mehmetçikler, yan yana, koyun koyuna yatarken, sessizce çok şey anlatırlar" dedi. "İbrahim Naci nezdinde bütün şehitlerimize, onları asla unutmayacağımıza dair bir kere daha söz veriyoruz" diyen Erdoğan, başta Çanakkale şehitleri olmak üzere tüm şehitleri rahmetle ve minnetle andığını söyledi.

20 YAŞINDAKİ TEĞMENİN 28 GÜNLÜK ANILARI
Yeditepe Yayınları tarafından yayıma hazırlanan ve 14 Mart'ta çıkacak olan günlükte, 20 yaşındaki teğmen İbrahim Naci'nin 24 Mayıs 1915'te geldiği Çanakkale'de, 21 Haziran'daki şehadetine kadar geçen 28 günde yaşadıkları yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehidin günlüğü öğrencilerle buluşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN