Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Seni sevmekten vazgeçmeyeceğim'

Süreyya İmer'in sevgi sözcükleriyle motive ettiği otistik kızı Filiznur, Türkiye Özel Olimpiyatları'nda jimnastik dalında 2 gümüş, 1 bronz madalya kazandı

Giriş Tarihi: 12.3.2013
Zekâsının 18 aylık bebeğe eşdeğer olduğu söylenen 10 yaşındaki otistik Filiznur İmer, milli gurur olma yolunda... 19 aylıkken, "zihinsel engelli gelişim geriliği" teşhisi konan, kullandığı ilaçlar nedeniyle vücudu tüylenen, gözlerini kaybetme noktasına gelen, annesine ve kendisine zarar veren Filiznur'un, 5 yaşına geldiğinde otistik olduğu anlaşıldı. Farklı ilaçlara başlansa da işe yaramadı. Günde 20 kez kriz geçiriyordu. Doktorlar 6 yaşına geldiğinde 18 aylık bebeğe eşdeğer zekâya sahip olduğunu, gelişiminin mümkün olmadığını söyledi.

'İMKÂNSIZ' DEDİLER
İlaçları kesip kızını sadece psikiyatriste götürmeye başlayan anne, kendisine her zarar verdiğinde, "Bana ne yaparsan yap seni sevmekten vazgeçmeyeceğim" diyerek onu sakinleştirdi. Bu sözlerin ilaçtan daha iyi geldiğini fark eden anne İmer, "Bunu önce 18 saat, daha sonraları günün 9 saati söylediğimi fark ettim. O artık günde 20 değil, 2 ya da 3 kez kriz geçiriyordu" dedi. Gülmeye, oynamaya başlayan Filiznur'u annesi jimnastiğe başlattı. O kadar başarılı oldu ki, geçen yıl Ankara'da düzenlenen Türkiye Özel Olimpiyatları'nda 2 gümüş, 1 bronz madalya kazandı. Filiznur şu an 10 yaşında. Yüzde 84 otistik olmasına rağmen, devlet okulunda normal çocuklarla beraber eğitim alıyor. 70 ila 85 kelime arası konuşabiliyor, gördüğü kelimeleri yazabiliyor. Anne Süreyya İmer, "Geldiğimiz seviyeyi doktorlar imkânsız olarak görüyordu, sevginin gücüyle başardık" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Seni sevmekten vazgeçmeyeceğim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN