Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihten geriye otopark kaldı

Ayastefanos Antlaşması'nın hazırlanıp imzalandığı İstanbul Yeşilköy'deki iki konaktan birinin yerinde sağlık ocağı, diğerinin yerinde otopark bulunuyor

Giriş Tarihi: 12.3.2013
Osmanlı tarihinde bir devri değiştiren, Bulgaristan'ın Osmanlı hakimiyetinden çıkmasına neden olan Ayastefanos Antlaşması'nın imzalanmasının 135'inci yılında, antlaşmanın imzalandığı İstanbul'un Yeşilköy semtine gittik. Antlaşma 3 Mart 1878'de Türk, İngiliz ve Rus elçileri arasında Neriman Şah Yalısı'nda imzalanmıştı. Ancak buluşma ve görüşmeler dönemin en ünlü Ermeni ailelerinden Dadyan Ailesi'nin konağında yapıldı. Nizam-ı Cedid ordusuna kaliteli barut ürettiği için kendisine arazi tahsis edilen Dad Arekel adlı usta bölgede üç baruthane kurmuş, kilise ve okullar inşa etmişti. Padişahı bile ağırlamış olan Amira Dadyan Bey Konağı, antlaşmanın taraflarına da evsahipliği yaptı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

TUĞLALAR FARK EDİLİYOR

Grand Dük Nikola'ya ev sahipliği yapan konaktan geriye, otoparkın içine sıkışıp kalmış birkaç tuğladan başka hiçbir iz kalmadı. İstasyon Caddesi'nin hemen sonunda bulunan otoparkın doğma büyüme Yeşilköylü görevlisi, "Dedemler bu otoparkın arkasındaki ahırlara Rusların atlarını bağladıklarını anlatırdı. Eskiden burada konaklar varmış. Ama hepsi yıkılıp gitti" diye anlatıyor. Anlaşmanın imzalandığı Neriman Şah Yalısı da yanıp kül olmuş. Yeşilyurt Muhtarı Bülent Yurtsever, "Yeri tam bilinmiyor. Sahilde Sağlık Ocağı'nın bulunduğu yerde olduğu sanılıyor" diyor. Sağlık Ocağı'ndaki görevlilere bu iddiayı sorduğumuzda ise "Bilgimiz yok. Ama Yeşilköy tarihle dolu bir yerdi" yanıtını alıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihten geriye otopark kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN