Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akif'e yakışan müze

Giriş Tarihi: 13.3.2013
İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un 1908 - 1925 yılları arasında başyazarlığını yaptığı, Eşref Edip ve Ebül'ula Mardin'in 27 Ağustos 1908'de ilk sayısını çıkardığı 641 sayılık Sıratımüstakim Dergisi, Türkçe olarak kitaplaştırıldı. Yine Ersoy'un milletvekili olduğu dönemde Ankara'da kaldığı ve İstiklal Marşı'nı kaleme aldığı Tacettin Dergahı'nın rölevesi çıkartıldı ve aslına sadık kalınarak "Mehmet Akif Ersoy Müzesi" olarak hizmete açıldı.

TOPLUMA MORAL
İstanbul Bağcılar Belediyesi, Ersoy'un vefatının 77'nci, İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 92'nci yılında iki çalışmaya imza attı. İlk olarak Sıratımüstakim Dergisi, Mehmet Ertuğrul Düzdağ yönetiminde uzman bir ekip tarafından Türkçe olarak kitaplaştırıldı. 26 cilt olan kitabın ilk 2 cildi yayımlandı. İlk 182 sayısı Sırat-ı Müstakîm sonraki 459 sayısı Sebilürreşad adıyla 641 sayı Osmanlıca yayımlanan dergide önemli ilim adamlarının makaleleri yer alıyor. Özellikle Kurtuluş Savaşı döneminde çok büyük görevler üstlenen Sıratımüstakim, haftalık olarak yayımlanan ve yayımlandığı dönemde topluma yön vererek geniş kitlelere ulaşan en önemli dergilerden biri. 22 yıllık aradan sonra 1948-1966 yılları arasında günümüz Türkçesi ile 362 sayı daha yayımlanmıştı. İkinci olarak da Tacettin Dergâhı'nın rölevesi çıkartıldı ve Bağcılar Belediyesi'nce birebir aslına sadık kalınarak Mehmet Akif Ersoy Müzesi olarak hizmete açıldı. Müzede eşyaları, eserleri ve hakkında yazılan kitaplar sergilenmeye başladı. İstiklal Marşı'nı yazdığı Safahat Odası'nda Ersoy'un bir gece uykusundan kalkıp unutmamak için duvara çiviyle kazıdığı dizeler sembolik olarak duvara hat yazısıyla işlendi.

SAFAHAT ODASI
Ölümünün ardından 2 yıl geçmesine rağmen mezarının yapılmaması üzerine 1938'de 15 kuruş fiyatla satılan ve üniversite öğrencilerinin hazırladığı "Mehmet Akif'in kabri için" isimli orijinal kitap, Safahat Odası'nda sergilendi. Kitabta Ersoy'un 2 yıl bekleyen mezarının ilk fotoğrafları da bulunuyor. Kitaba ve müzeye Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı destek verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akif'e yakışan müze
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN