Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstiklal Şairi anıldı

Giriş Tarihi: 13.3.2013

İstiklal Marşı'nın Şairi Mehmet Akif Ersoy, marşın kabulünün 92'nci yıldönümünde Türkiye'nin dört bir yanında etkinliklerle anıldı. Cumhurbaşkanı Gül, "Milletimizin ruhuna ışık tuttu" dedi

İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü çerçevesinde ilk anma, şairin İstanbul Edirnekapı'da bulunan mezarı başında yapıldı. Törene Mehmet Akif'in torunu Selma Argon da katıldı. Argon "Dedemizin unutulmaması, onun ismine layık bir gençlik yetiştiği ve gönüllerde yaşatıldığı için mutluyuz. Hepsinin ruhu şad olsun" dedi. Törende İstiklal Marşı Okuma Yarışması İstanbul Birincisi Ubeyd Yavuz Er İstiklal Marşı'nı, bir imam hatip öğrencisi de Kuran'ı Kerim okudu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bir mesaj yayımlayarak, Ersoy'un, milletin, gönül ve ruh yüceliğine de ışık tuttuğunu belirtti. Gül şunları kaydetti: "Mehmet Akif, İstiklal Marşı'yla sadece Kurtuluş Savaşı'na değil, milletimizin tarihsel yolculuğuna, gönül ve ruh yüceliğine ışık tutmuştur. Biz çok iyi biliyoruz ki milletimizin birlik ve beraberliği, dayanışması ile üzerinden gelemeyeceği hiçbir şey yoktur. Akif de dizelerinde bunu en güçlü şekilde ifade etmiştir."

BİRİNCİ MECLİS'TE GÖZYAŞI
Birinci Meclis'te de anma programı düzenlendi. Ankara Devlet Tiyatrosu (ADT) tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, sanatçı Cahit Çağıran'ın yazdığı ve yönettiği oyun sahnelendi. Oyunda, İstiklal Marşı'nın hangi şartlar altında yazıldığı ve Kurtuluş Savaşı yılları anlatıldı. Bu sırada aralarında milletvekillerinin de bulunduğu izleyiciler gözyaşlarını tutamadı ve duygulu anlar yaşandı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, Türkiye Yazarlar Birliği ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, Ersoy'un milletvekili olduğu dönemde Ankara'da kaldığı ve İstiklal Marşı'nı kaleme aldığı Tacettin Dergahı'nda düzenlenen törene katıldı. Avcı "İstiklal Marşımızı milyonlarca çocuğa öğreten anlatan, öğretmenlerimizin bakanı olmaktan gerçekten müftehirim" dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, "Mehmet Akif Ersoy, sömürgecilerden beslenmemiş, küresel planlara uyduluk yapmamış, düşmana paspaslık etmemiş, çözüm diyerek vatana göz diken uğursuzlardan hamd olsun medet ummamıştır. Kendisi Türklüğünü inkara gitmediği gibi, milleti de etnik kimliklerden ibaret görmemiştir" dedi.

UMUDUN VE ÖZGÜRLÜĞÜN MARŞI

TBMM Başkanı Cemil Çiçek Ankara'da 'Resimlerle İstiklal Marşı' konulu resim sergisinin açılışını yaptı. Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yüreğinden kalemine kan çekerek milletin ıstırabını, bir dua ve haykırış gibi yazdığını belirten Çiçek, "Akif, umudu ve özgürlüğü anlatmış, aydınlık geleceği milletimize müjdelemiştir. Bu yüzden İstiklal Marşımız 'Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak' ile başlamış, 'Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal' cümleleriyle tamamlanmıştır' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstiklal Şairi anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN