Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baş döndüren ''

Başbakanlık Etik Kurulu, İzmir'in Kemalpaşa Belediyesinde yaşanan (bezdirme) skandalını ortaya çıkardı.

Giriş Tarihi: 14.3.2013 10:28
2009 yılında seçimlerle iş başına gelen CHP'li Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü'nün görev yerini 3 yılda 10 kere değiştirdi. Belediyenin dışında beldelerde de sık sık görevlendirilen ve son olarak bodrum katta, kapalı ve havasız bir odaya gönderilen Müdür Rahmi Ören'in psikolojisi bozuldu. Ören, çareyi Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu'na başvurmakta buldu. Ören'in durumunu inceleyen Kurul, Belediye Başkanı'nın yaptıklarına "" dedi. Şimdi 60 gün içerisinde mahkeme aşaması başlayacak.


GÖNDERİLMEDİĞİ YER KALMADI

2009 seçimlerinin ardından göreve başlayan Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, müdür Rahmi Ören'in görev yerini ilk beş ayda tam beş kez değiştirdi. Başkan 3 yıl içinde Ören'i sırasıyla belde belediyesinde mali hizmetler müdürü, mali hizmetler memuru, temizlik işleri müdürü, muhasebe yetkilisi, bilgi işlem görevlisi, iç denetim yetkilisi, tekrar temizlik işleri müdürü, ek görev olarak evlendirme memurluğu, çevre koruma memurluğuna atadı.


SON GÖREV HAYVAN BARINAĞI

Ören'in son görev yeri hayvan barınağı memurluğu oldu. Sürekli yer değiştiren Ören'in tüm hayatı altüst olurken, durumu çalışma arkadaşlarını da rahatsız etti. Ören çareyi Başbakanlık Etik Kurulu'na başvurmakta buldu. Etik Kurulu incelemesi sonucunda, Ören'in yapılan uygulamalardan mağdur olduğu, sık görev değişikliklerinin kurumsal yapıyı ve ahengi bozduğu, ayrıca bu durumun Ören ve tüm personelin psikolojisini etkilediği tespit edildi. Ören'in görevinde yetersiz veya başarısız olduğuna dair herhangi bir idari işlem veya raporun mevcut olmadığı da raporda yer aldı.


"VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK İSTEDİM"

Bunun üzerine Belediye Başkanı'nın savunması alındı. Başkan savunmasında verimliliği artırmak istediğini, belediye hizmetlerinin standartlarının yükselmesi için birim sayısının arttığını ve aynı kadroda görev yapan müdürlerin de bahse konu olan mahallelerde amirlik yaptığını ifade etti. Görevlendirme gayesinin hiçbir zaman maddi ve manevi baskı olmadığını vurgulayan Başkan Karakayalı, tüm personelin görevlerini modern şartlardaki odalarda yürüttüğünü ifade etti. Etik Kurulu diğer birim müdürlüklerine verilen imkan ve olanakların Ören'e sağlanmamasını eşitlik, adalet ilkelerine aykırı bulurken, Başkan Karakayalı'nın "takdir ve yetkilerin keyfilikten uzak kullanımı" ilkesini ihlal ettiğine karar verdi, Belediye Başkanı'nın yaptıklarını "mobbing" olarak değerlendirerek uyarı gönderdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baş döndüren 'mobbing'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN