Havalar nasıl olacak?

Giriş Tarihi: 14.3.2013 07:21 Güncelleme Tarihi: 14.3.2013 13:39

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Türkiye'nin güney, iç ve doğu bölgelerinde lodos fırtınasıyla toz taşınımı beklendiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bu gece ve yarın lodos fırtınası ve yer seviyesinin aşırı ısınmasıyla oluşacak termal rüzgarlar sonucu; Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Ankara, Kırıkkale, Kahramanmaraş ve Malatya illeri başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu'nun güney ve batısı, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batısı, İç Ege ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde toz taşınımı görülecek.

Toz taşınımının oluşturabileceği düşük görüş mesafesi, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Bu akşam saatlerinden sonra Marmara' nın batısı ile Kıyı Ege' nin aralıklarla yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığının ülke genelinde 3 ila 5 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güneyli yönlerden orta kuvvette, İç Anadolu ve batı bölgelerde kuvvetli (40-60 km/s) zamanla Ege, Marmara, Akdeniz' in batısı ve Batı Karadeniz' in batısında fırtına şeklinde (60-80 km/s) esmesi bekleniyor.METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; İç Anadolu ve batı bölgelerde kuvvetli (40-60 km/s) zamanla zamanla Ege, Marmara, Akdeniz' in batısı ve Batı Karadeniz' in batısında fırtına şeklinde (60-80 km/s) esmesi beklendiğinden ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olması gerekmektedir.

BACA GAZI ZEHİRLENMESİ UYARISI: Rüzgarın; İç Anadolu ve batı bölgelerde kuvvetli (40-60 km/s) zamanla zamanla Ege, Marmara, Akdeniz' in batısı ve Batı Karadeniz' in batısında fırtına şeklinde (60-80 km/s) esmesi beklendiğinden oluşabilecek baca gazı zehirlenmelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı bulutlu, zamanla batısının çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bölge genelinde kuvvetli (40-60 km/s) zamanla fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

EGE: Parçalı bulutlu, gece saatlerinde kıyılarının sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) zamanla fırtına şeklinde (60-80 km/s) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) zamanla batısında fırtına şeklinde (60-80 km/s) esmesi bekleniyor

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) esmesi bekleniyor

BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) zamanla batısında fırtına şeklinde (60-80 km/s) esmesi bekleniyor

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Genellikle parçalı ve az bulutlu, geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Genellikle parçalı ve az bulutlu, geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN