Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce organ bağışı sonra hasta ziyareti

Giriş Tarihi: 14.3.2013

Antalya'da beyin ölümü gerçekleşen eşinin organlarını bağışlayan Yalçın Kaya, ardından da nakil yapılan hastaları ziyaret etti. Kaya "Ne hayırlı bir iş yaptığımı, bu insanları görünce anladım" dedi

Antalya'da 2 çocuk babası Yalçın Kaya, beyin kanaması geçiren eşinin organlarını bağışladı. Kaya, eşini toprağa verdikten bir hafta sonra da eşinin organları ile hayata tutunan hastaları ziyaret etti. Hatice Kaya (38), geçen hafta beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırıldı ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Hilal Gedikli, Kaya'nın eşi Yalçın Kaya ile organ bağışı için görüştü. Yalçın Kaya da eşinin 2 böbreği, karaciğeri ve pankreasını bağışlama kararı aldı. Bunun üzerine Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'nde zamana karşı yarış başladı. Bağışlanan organların uyumlu olduğu hastalar Havva Uysal Aksu ilçesinden, Veli Çoban Manisa'dan, Orhan Oğuz ise Kayseri'den acil olarak çağrıldı. Hastalar gelir gelmez ameliyata alındılar. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan başkanlığındaki ekip, 16 saat aralıksız süren operasyon ile karaciğeri siroz hastası 3 çocuk annesi Uysal'a, pankreası Veli Çoban'a, bir böbreği de 25 yıllık diyaliz hastası Oğuz'a nakletti. Hatice Kaya'nın diğer böbreği ise Antalya Medicalpark Hastanesi'nde isminin açıklanmasını istemeyen bir hastaya nakledildi.

'MEZARINA GİDİP DUA EDECEĞİZ'
Acılı eş Yalçın Kaya, bir hafta sonra eşinin organlarının nakledildiği hastaları ziyaret etti. Nakil olan hastalar, "Hayatımızı kurtardınız" diyerek Kaya'ya teşekkürlerini sundu. Havva Uysal da "Buradan çıkar çıkmaz eşinizin mezarına gidip dua edeceğim" deyince gözleri dolan Kaya, "Ne kadar hayırlı bir iş yaptığımı bu insanları görünce anladım" diye konuştu. Doç. Dr. Ayhan Dinçkan da nakil yapılan 3 hastanın sağlık durumlarının çok iyi olduğunu ve kısa süre sonra taburcu edilebileceklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce organ bağışı sonra hasta ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN