Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stresli bebeğe karşı kolin diyeti

Hamilelikte kolin maddesi açısından zengin baklagil, yumurta süt gibi besinleri tüketmek, bebeğin stresini düşürüyor metabolik hastalıklara karşı da koruyor

Giriş Tarihi: 14.3.2013
Hamilelik sırasında B vitaminlerinden olan kolin maddesiyle yapılan diyetin anne karnındaki bebeğin stres seviyesini düşürdüğü kanıtlandı. Vücutta doğal olarak oluşan ve 1998'de gerekli bir besin maddesi olarak kabul edilen kolin açısından zengin mercimek, ıspanak, yumurta tüketen annelerin bebeklerinde, metabolik hastalıklara yakalanma olasılığı da azalıyor. ABD'deki Cornell Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, iki grup hamile kadın 12 hafta boyunca gözlemlendi. Kolin diyeti uygulanan gruplardan birincisine günlük 480, diğerine 980 miligram kolin verildi. Çalışma sonunda daha fazla kolin alan kadınların kortizol seviyelerinin daha düşük olduğu ve günlük olarak alınan kolinin fetüsteki kortizol hormonunu dengelediği saptandı.

ALKOL-SİGARA DA ETKİLİYOR

Kortizol hormonu, kandaki glikozu artırarak vücudun savunma mekânizmasını güçlendiriyor fakat çok uzun süreli ve yoğun olarak salgılandığında zihinsel, psikolojik ve metabolik açıdan zarar veriyor. Uzmanlar hamilelere bebeklerdeki stresi artırabilecek sigara ve alkolü de kullanmamalarını öneriyor.

Süt, yumurta ve baklagil tüketilmeli
Uzm. Dr. Ayça Kaya (İç Hastalıkları Uzmanı): Son yapılan araştırmalar gebelikte kolin kullanımının stres hormonu olan kortizolü azalttığını gösteriyor. Bu madde bebeğin metabolik açıdan daha dengeli olmasını sağlıyor. O nedenle anne adayının her gün süt ve yumurta, haftada en az üç gün de kurubaklagil tüketmesi çok iyi olur. Kolin, karaciğer, yumurta, süt, buğday ruşeymi, mercimek, barbunya ve ıspanak gibi yiyeceklerde de bol miktarda bulunuyor. Diyetle yeteri kadar alınmadığında karaciğer yağlanması yapıyor. Bellek ve algı üzerine çok olumlu etkileri var. Hücre yapı taşını oluşturduğu için özellikle beyin hücreleri açısından çok önemli. Daha önce yapılan bir çok araştırmada, kolinin bebekteki kalp rahatsızlıklarına negatif etkili olduğu gösterilmiş.

Bebeğin stres düzeyini etkiler
Prof. Dr. Hilal Mocan (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı): Kolin, büyümeyi sağlayan ve karaciğer yağlanmasını önleyici etkisi olan bir moleküldür. Gebelikte alınan kolin fetal epigenetik durumu etkileyip ömür boyu sürecek değişikliklere neden olur. Hipotalamus-hipofizböbrek üstü bezi arasında etkileşim yapıp kortizol yapımını düzenler. Gebeliğin son 3 ayında değişik dozlarda kolin verilen gebelerin plasenta ve göbek kordonundan alınan kan incelendiğinde kortizol düzenleyici genlerin etkilenebileceği gösterilmiştir. Bu da bebeğin stres düzeyini etkiler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stresli bebeğe karşı kolin diyeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN