Kanatlı Deniz Atı'nı böyle satmak istediler

İstanbul'da polis, Uşak Müzesi'nden çalınan Kanatlı Deniz Atı'nı Ürdünlü bir işadamına satmak isteyen çetenin İstanbul Akmerkez'de iki milyon euroya yaptığı pazarlığı görüntülemiş

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Uşak Arkeoloji Müzesi'nden 2005'te çalındıktan sonra her yerde aranan broşla ilgili İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi, 2009'da önemli bir bilgiye ulaştı. Bu bilgiye göre, halen cezaevinde tutuklu bulunan müze müdürü Kazım Akbıyıkoğlu ile bağlantılı olan bir çete broşu satmaya çalışıyordu. Çetenin bir ayağı Almanya'da idi. İddiaya göre çete, broşu satmak için Ürdün asıllı bir işadamı ile bağlantı kurdu. Almanya'da bulunan çete, broşun fotoğrafını tarihi ispat için 23 Aralık 2009 tarihli gazetenin üzerine koyarak çekti ve alıcının temsilcisine gönderdi. Polis fotoğrafı kriminal laboratuvarda inceletti ve doğru olduğuna kanaat getirdi. Ürdünlü işadamının temsilcisi de gelen fotoğrafa inanmış olacak ki, çete üyeleri ile buluşmak istedi. Buluşma 19 Ağustos 2010 günü saat 15.00'te Etiler Akmerkez'de gerçekleşti. Buluşmaya, daha sonra Alman polisi tarafından gözaltına alınacak olan Ercan U., ismi öğrenilemeyen bir Alman avukat ile Ürdünlü işadamının temsilcisi katıldı.

PANİĞE KAPILDILAR

Yaklaşık yarım saat süren pazarlıkta broşa biçilen fiyat 2 milyon euro oldu. Pazarlık sürerken hemen arkalarında oturan bir mali şube dedektifi, pazarlığı an be an gizli kamera ile kaydetti. Görüşmenin ardından taraflar birbirlerine yeni telefon numaraları ve e-mail adreslerini verip ayrıldı. Çete üyeleri ile alıcı temsilcisi bir süre daha görüşmeye devam etti. Bu görüşmeler tam iki yıl sürdü. Mali Şube, çete ile Ürdünlü alıcı temsilcisi arasındaki tüm e-posta yazışmalarını inceledi. Satılmak istenen broşun gerçek olduğuna kanaat getirilince Alman makamları ile irtibata geçildi. Tüm bilgiler Almanya İçişleri Bakanlığı'na iletildi. Alman polisi de soruşturma başlattı. Bir iki adrese düzenlenen baskın üzerine iddiaya göre paniğe kapılan Ercan U. broşu elden çıkarmaya karar verdi. Ercan U. broşu Almanya'da bir avukata teslim etti. Alman avukat da polise giderek "Bir müvekkilim bunu bana verdi. Saklanması suç teşkil ettiği için teslim etmeye geldim" dedi ve broşu Alman polisine teslim etti. Almanya'daki yasalar gereği avukata herhangi bir işlem yapılmadı. Türk polisi şimdi Almanya'da bulunduğunu tespit ettiği Ercan U. ile ilgili işlem yapılması için Almanya Adalet Bakanlığı ile yazışmalar yapıyor.

Karun Hazinesi'nin en değerli parçası
Milattan önce (M.Ö.) 6'ncı yüzyıla ait tarihi broş Karun Hazinesi'nin en değerli parçası olarak biliniyor. 2005 yılında Uşak Müzesi'nden çalındığı ve sahtesinin yapılarak sergilendiği tespit edildi. Soruşturma neticesinde Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu ve 9 kişi tutuklandı. Akbıyıkoğlu 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Broş şimdi Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergileniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanatlı Deniz Atı'nı böyle satmak istediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN