Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 üniversitede Çanakkale mönüsü

Giriş Tarihi: 16.3.2013

Çanakkale Savaşı'nın 98'inci yıldönümünde 100 üniversitenin yemekhanesinde, askerlerin kumanyasında bulunan buğday çorbası, hoşaf ve kuru ekmekten oluşan mönü çıkarılacak

Yükseköğretim Kurulu Türkiye Öğrenci Konseyi, savaş sırasında sadece buğday çorbası, hoşaf ve kuru ekmekle beslenen askerlerin hatırasını yaşatmak için tüm üniversite rektörlüklerine bir yazı göndererek, Çanakkale Zaferi'nin 98'inci yıl dönümü olan 18 Mart'ta, öğrencilere o dönemde askere verilen mönünün aynısının dağıtılmasını istedi. Etkinliğe İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi başta olmak üzere yaklaşık 100 üniversitenin katılması bekleniyor.

SERGİLER KURULACAK

Etkinlik kapsamında buğday çorbası, hoşaf ve kuru ekmekten oluşan mönüyü, Çanakkale'de savaşan askerlerin giydiği kıyafetleri giyen öğrenciler dağıtacak. Kampus içinde Çanakkale'den getirilen toprak ve savaşta kullanılan eşya ve mermilerin sergileneceği stantlar kurulacak. Giriş kapılarında, savaş döneminde annelerin çocuklarına "Vatana kurban olsunlar" diye kına yakmasını temsilen, öğrencilerin ellerine kına yakılacak. Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Nihat Buğra Ağaoğlu, ilk kez geçen yıl birkaç üniversitede başlattıkları etkinliği bu yıl tüm üniversitelere yaymayı amaçladıklarını belirterek, "Savaş sırasında ecdadımızın yaşadığı zorlukların ve gösterdiği kahramanlığın hafızalarda canlı kalması için böyle bir etkinlik yapmayı düşündük" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 üniversitede Çanakkale mönüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN