Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hakkâri'deki feryadı duyup yardıma koştu

Doğumda başı kopan bebeğin abisinin de doğumda sol kolunun sakat kaldığı ortaya çıkmıştı. Prof. Atakan Aydın Ramazan'ı İstanbul'a getirip tedavi etti

Giriş Tarihi: 16.3.2013
Hakkâri'de doğum sırasında kafası kopan bebeğin doğum sırasında kolu sakatlanan ağabeyine, Prof. Dr. Atakan Aydın tarafından gerçekleştirilen ameliyatla, kas ve tendon transferi yapıldı. Yardım elini uzatan Prof. Aydın, tedavinin fizik tedaviyle de destekleneceğini söyleyerek, çocuğun sol kolunu rahatlıkla kullanabileceğini açıkladı. Hakkâri Devlet Hastanesi'nde geçtiğimiz ay doğum yapan üç çocuk annesi Ayşe Erdin'in bebeği, doğum sırasında feci şekilde öldü. İddiaya göre bebek, doğum sırasında kafasının kopması nedeniyle hayatını kaybetti. Erdin ailesinin dramı aslında bununla bitmemişti. Çünkü bundan önceki çocukları Ramazan'ın da doğum sırasında kolu sakatlanmıştı. Baba Murat Erdin, "İlk iki çocuğum evde doğdu. Üçüncü çocuğum hastanede doğdu. Onun da doğum sırasında kolunu sakatladılar. Dördüncü bebeğimizin de kafası koparıldı" diyerek isyan etmişti. Babanın bu feryadı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Ana Bilim Dalı El Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Atakan Aydın'ı harekete geçirdi. Aileye ulaşan Prof. Dr. Atakan Aydın, küçük Ramazan'ın tedavisini üstlendi. Geçtiğimiz hafta İstanbul'a gelerek hastaneye yatırılan Ramazan, önceki gün ameliyat edildi.

ÜÇ AY ÖZEL KIYAFET GİYECEK
Her yıl ortalama 5 bin bebeğin bu şekilde doğduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aydın, Ramazan'ın başına gelenleri şöyle özetledi: "Halk arasında 'doğum felci' olarak biliniyor. Genellikle doğum sırasında doğum kanallarının uygun olmaması nedeniyle bebeğin omuzu takılıyor ve sinir zedelenmeleri meydana geliyor. Bu da bebeğin kolunu hareket ettirememesi, bileğin dönmemesi, dirseğin oynamaması ve elini su içer gibi yapamamasına yol açıyor. Ramazan'ın sol kolu benzer durumda. Kolunu tam hareket ettiremiyor. Yaptığım kas ve tendon transeferiyle Ramazan'ın omuz kısmına kısmına ankor (çivi) taktım. Üç ay boyunca Ramazan'a alüminyum ile plastikten yapılan özel kıyafet giydirilecek. Böylece sol kolunu rahatlıkla kullanabilir hale gelecek. Babanın feryadını duyunca duyarsız kalamadım. Kolu sakat olan çocuğunun tedavisini yaparak, biraz olsun moral vermek ve acılarını paylaşmak istedim." Baba Murat Erdin de, Prof. Dr. Aydın'ın kendilerine ulaşmak istediğini duyunca inanamadığını belirterek, "Hem şaşırdım hem de çok mutlu oldum. Allah ondan razı olsun" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakkâri'deki feryadı duyup yardıma koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN