İstanbul'a kar sürprizi

İstanbul, gece yarısı başlayan ve yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı sebebiyle güne kar sürpriziyle uyandı. Sabaha karşı başlayan kar yağışı etkisini yitirdi.

Giriş Tarihi: 16.3.2013 08:10 Güncelleme Tarihi: 16.3.2013 12:12
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümünün yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde Trakya kesimi ve İstanbul'da, akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun doğusu ile Çorum ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Kıyı Ege, Orta Karadeniz, Balıkesir, Bursa, Yozgat ve Antalya'nın doğu ilçeleri ile gece saatlerinde Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Siirt çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

İSTANBUL'DA SABAHA KARŞI BAŞLAYAN KAR YAĞIŞI ETKİSİNİ YİTİRDİ

İstanbul, çatılarda, araçların üzerinde biriken ve ağaçlara adeta beyaz bir gelinlik giydiren kar görüntüleri ile güne merhaba dedi. İstanbul'da beklenen Mart karı, sabaha karşı yağdı. Kentin yüksek kesimlerinde 40 dakika etkili olan kar yağışı, ilerleyen saatlerde etkisini yitirdi. Soğuk havanın ardından yağmurla birlikte yağan kar sebebiyle bazı bölgeler beyaza büründü.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığının; iç ve batı bölgelerde hissedilir olmak üzere (6 ila 12 derece), ülke genelinde azalması bekleniyor.

RÜZGAR: İç ve doğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden, Marmara ile Kıyı Ege'de kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak (30-60 Km/S) esmesi bekleniyor.

İSTANBUL BÖYLE KAR YAĞDIUYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; Kıyı Ege, Orta Karadeniz, Balıkesir, Bursa, Yozgat ve Antalya'nın doğu ilçeleri ile gece saatlerinde Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Siirt çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (Ani sel, yerel su baskını, yıldırm, yerel dolu yağışı, toprağın doygun ve havzalarda yüksek doluluk oranının olduğu bölgelerde taşkın riski vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; iç ve doğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden, Marmara ile Kıyı Ege'de kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak (30-60 Km/S) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (Ulaşımında aksamalar, Soba ve Baca gazı zehirlenmeleri vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımını beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (düşük görüş mesafesi, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ANİ KAR ERİMELERİ VE HEYELAN UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden, heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, sabah saatlerinde Trakya kesimi ve İstanbul, akşam saatlerinden itibaren bölgenin doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; sabah ve öğle saatlerinde Balıkesir ve Bursa çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (30-60 km/s) esmesi bekleniyor.

EGE: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Kıyı Ege'de yer yer gök gürültülü sağanak, akşam saatlerinden itibaren Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; sabah ve öğleden sonra İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı, zamanla Kıyı Ege'de kuzey yönlerden kuvvetli olarak (30-50 Km/S) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Antalya'nın doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 Km/S) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur, akşam saatlerinden itibaren bölgenin kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde görülecek olan yağışların; Yozgat çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı yönlerden bölgenin güney ve doğusunda kuvvetli olarak (30-60 Km/S) esmesi ve toz taşınımının görülmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden itibaren bölgenin iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, Orta Karadeniz ve Giresun ile zamanla bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra Çorum ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Samsun, Ordu, Amasya ve Tokat ile gece saatlerinde Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU:
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra Malatya dışında bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, akşam saatlerinden itibaren bölgenin doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; gece saatlerinde Bingöl, Muş, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden bölgenin batısında kuvvetli olarak (30-50 Km/S) esmesi ve toz taşınımının görülmesi bekleniyor. Kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusunun aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli olarak (30-50 Km/S) esmesi ve bölge genelinde toz taşınımının görülmesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'a kar sürprizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN