Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'E-kelepçeyle' iki kilometre özgürlük

Giriş Tarihi: 17.3.2013

Trabzon'da, yeni çıkan yasayla elektronik kelepçe takılan hükümlü Serkan Aydın, 2 kilometre karelik bir alanda hareket edebiliyor. Kurallara uyarsa 5.5 ay sonra özgür kalacak

ABD'de ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde bir süredir uygulanan, Türkiye'de ise geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren elektronik kelepçe uygulaması kapsamında Trabzon'da, şartla tahliye edilen 7 hükümlüye "elektronik kelepçe'' takıldı. O hükümlülerden biri de Serkan Aydın…

MERKEZE SİNYAL VERİYOR
Darp suçundan 6 yıl 8 ay ceza alan ve cezasının büyük bölümünü cezaevinde çeken Aydın 2.5 ay önce e-kelepçeyle serbest bırakıldı. Geçtiğimiz yıl nisan ayında Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu'nda değişiklik yapıldı ve yurtdışından sonra Türkiye'de de elektronik kelepçe uygulaması başladı. Bu çerçevede Trabzon'da çeşitli suçlardan bir süre cezaevinde kaldıktan sonra şartla tahliye edilen 7 hükümlüye "elektronik kelepçe'' takıldı.

2.5 AY ÖNCE TAKILDI

Trabzon Cumhuriyet Savcılığına bağlı Denetimle Serbestlik ve Yardım Merkezi Müdürlüğü kontrolünde yürütülen uygulama kapsamında şartla tahliye edilen hükümlülerin ayak bileklerine ''elektronik kelepçe'' kısaca "e-kelepçe" takıldı. Bu sayede hükümlüler belirlenen alan dışına çıktığı takdirde e-kelepçe, sistemin bağlı bulunduğu merkeze sinyal veriyor. Sinyali alan görevliler, polis ve jandarmaya da bilgi vererek, hükümlünün kaçmasını engelliyor. Trabzon'da e-kelepçe takılan 7 kişiden biri de Serkan Aydın… Mahkeme tarafından 'darp' suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Serkan Aydın, Bahçecik Cezaevi'nde 3.5 yıl kaldıktan sonra Araklı Açık Cezaevi'ne gönderildi. Burada da 2.5 yıl hapis yatan Aydın, yaklaşık 2.5 ay önce denetimli serbestlik kapsamında ayak bileğine elektronik kelepçe takılarak salıverildi. Bekâr olan 23 yaşındaki Serkan Aydın'ın belirlenen 2 kilometrelik alanın dışına çıkması yasak. Ayrıca akşamları saat 21.00'de de evinde olmak zorunda. Elektronik kelepçe takılan hükümlü kurallara uyarsa cezasının infazı tamamlanmış oluyor, aksi halde çeşitli yaptırımlarla karşılaşıyor. Aydın, 5.5 ay daha elektronik kelepçeyle dolaşacak.

'MEMNUNUM'
Kurallara aynen uyduğunu, uygulamadan da memnun olduğunu söyleyen Aydın, "Kelepçe beni insanlarla iç içe tutuyor. Onlarla konuşmamı, nefes almamı sağlıyor. Cezaevi ortamına göre çok çok iyi. Hayatımın bir parçası oldu. Hayat onunla güzel. Devletimize bu uygulama nedeniyle teşekkür ediyorum" diye konuşuyor.

'YÖNTEMİN KIYMETİ BİLİNMELİ'
Yöntemden övgüyle bahseden Serkan Aydın şunları anlatıyor: "Belirlenen bir alanım var. Ev, iş yeri ve bazı cadde ile sokaklar. Bunların dışına çıkamıyorum. 24 saat izleniyorum. Bu yüzden çok dikkatliyim. Benim gibi hükümlüler bu tür uygulamaya sıcak bakmalı. Çünkü bizler ömür boyu suçlu değiliz. Bizim de hayatımız var. Kaldığımız yerden devam etmemiz gerekiyor. En önemlisi ise insanları kazanmak lazım. Kelepçeyle dolaşmak benim zoruma gitmiyor. Devlet bizleri kazanmak için böyle bir uygulama yapmış. Kıymeti bilinmeli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'E-kelepçeyle' iki kilometre özgürlük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN