Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar nasıl olacak?

Giriş Tarihi: 17.3.2013 09:29 Güncelleme Tarihi: 17.3.2013 11:25

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Meteorolji Genel Müdürlüğü, Trabzon, Rize ve Hopa çevreleri için kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Ani sel, su baskınları, sel, heyelan ve ulaşımda yaşanabilecek aksamalar konusunda yetkilileri uyardı. Ani kar erimeleri beklendiğinden, heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Bugün akşam saatlerine kadar Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde batı ve kuzeybatı (karayel) yönlerden kuvvetli rüzgarla birlikte, kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekiyor.Yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye'nin kuzey, iç ve doğusunda aralıklarla görülen yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Marmara'nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri,Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışların; Trabzon, Rize, Hopa, Siirt, Şırnak, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının, Karadeniz'de hissedilir derecede (8-12) olmak üzere iç ve doğu bölgelerde azalacağı tahmin ediliyor. Rüzgar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güney ve güneybatı, diğer yerlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden, hafif ara sıra orta kuvvette, Doğu Karadeniz Kıyı kesimleri, Akdeniz Kıyıları ve Güney Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU İÇİN TOZ UYARISI

Yağışların, Trabzon, Rize, Hopa, Siirt, Şırnak, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (Ani sel, yerel su baskını, yıldırm, yerel dolu yağışı, toprağın doygun ve havzalarda yüksek doluluk oranının olduğu bölgelerde taşkın riski vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Rüzgarın, Doğu Karadeniz Kıyı kesimleri, Akdeniz Kıyıları ve Güney Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (Ulaşımında aksamalar, Soba ve Baca gazı zehirlenmeleri vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımını beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (düşük görüş mesafesi, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Ayrıca Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden, heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığının; Karadeniz'de hissedilir derecede (8-12) olmak üzere iç ve doğu bölgelerde azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güney ve güneybatı, diğer yerlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden, hafif ara sıra orta kuvvette, Doğu Karadeniz Kıyı kesimleri, Akdeniz Kıyıları ve Güney Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; Trabzon, Rize, Hopa, Siirt, Şırnak, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (Ani sel, yerel su baskını, yıldırm, yerel dolu yağışı, toprağın doygun ve havzalarda yüksek doluluk oranının olduğu bölgelerde taşkın riski vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:
Rüzgarın; Doğu Karadeniz Kıyı kesimleri, Akdeniz Kıyıları ve Güney Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (Ulaşımında aksamalar, Soba ve Baca gazı zehirlenmeleri vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımını beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (düşük görüş mesafesi, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ANİ KAR ERİMELERİ VE HEYELAN UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden, heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar doğusunun aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde karla karışık yağmur ve kar, zamanla yağmur şeklinde olması bekleniyor.

EGE: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar İç kesimlerinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Güney Ege Kıyıları'nda kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar doğusu ile Göller yöresi aralıklı yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölge geneli, akşam saatlerinde doğusunun yağışlı geçeceği geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur, kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerinde kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Bayburt çevreleri ile akşam saatlerinden itibaren iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, gece saatlerinden itibaren bölgenin kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DENİZLERDE HAVA: Orta Akdeniz ile Doğu Akdeniz açıklarında fırtına; Batı Karadeniz'in doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Batı Akdeniz'de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN